Кметът на Париж Ан Идалго обяви плановете си да се кандидатира за президент на изборите следващата година, като се присъедини към нарастващия списък с претенденти за поста на Еманюел Макрон, съобщи БНТ.
"Реших да бъда кандидат за президент на Френската република", обяви Идалго в град Руан.
Коя е Ан Идалго?
Ан Идалго, социалистическият кмет на Париж, се опита да преобрази френската столица с кръстоносен поход срещу колите, но сега е изправена пред още по-трудно предизвикателство - да разшири своя профил на национално ниво, за да стане първата жена президент на Франция.
62-годишната Идалго беше почти неизвестна преди 7 години, когато наследи бившия си наставник и шеф Бертран Делано като кмет на Париж - позиция, която се разглежда като стъпка към президентството.
Сдържаната бивша инспекторка по труда, се мъчеше да излезе от сянката си. Израснала в жилищен квартал близо до Лион в семейство на испански имигранти, избягали от управлението на диктатора Франсиско Франко, когато е била на две години, тя е свикнала да бъде подценявана.
Миналия месец, в отговор на анкети, които показват, че печели само между 7% и 9% от гласовете за президент, тя заяви пред списание "Пари Мач": През целия си живот съм доказвала, че анкетите грешат. Като дъщеря на обикновен работник и шивачка, която не посещаваше елитно училище, нямах шанс да стана кмет на Париж.
След като спечели кметството през 2014 г., тя трябваше да управлява града през множество кризи, от поредица от терористични атаки до бунта на „жълтите жилетки“ през 2018 и 2019 г. и пожара, който почти унищожи катедралата "Нотр Дам".
В интервю през март 2020 г. за "Гардиън" тя описва своя опит „като пилотиране на катамаран при почти постоянна сила вятъра 7-9“.
Разрушен Париж
Критиците ѝ я обвиняват, че не е успяла да се противопостави на дребните престъпления, че е позволила на рояци плъхове да нахлуят в обществените паркове и като цяло е позволила на най-посещавания град в света да стане мръсен и грозен.
Жителите използваха хаштага #saccageparis (разрушен Париж), за да публикуват снимки на натрупани боклуци по улиците, на полуразрушени обществени пейки и тротинетки, изхвърлени по настилките, наред с други беди.
Ан Идалго обвини за неуспехите липсата на граждански дух и обвини критиците си, че организират клеветническа кампания. В отговор на обвиненията в авторитаризъм в книгата си от 2018 г. „Дишай", майката на три деца отбелязва: „Това, което минава за авторитет при мъжа, се превръща в авторитаризъм при жената“.
Сред своите постижения тя посочва колоездачната революция, предизвикана от удвояването на мрежата от велоалеи в Париж от 2015 г.
Идалго се очерта като една от малкото фигури, способни да обединят разпокъсаната левица около екологичната платформа. „С усърдието си и начина, по който управляваше най-големия град във Франция, тя показа, че може да бъде тази, от която се нуждаем“, заяви през юни лидерът на социалистическата партия Оливие Форе. "И може би е дошъл моментът за жена".
Три дами претендират за поста на Макрон
Ан Идалго не е единствената жена, гледаща към Елисейския дворец. Крайнодесният лидер Марин Льо Пен и дясноцентристкия политик Валери Пекрес също се готвят за ринга. Намеквайки за ниските нива на избирателна активност на последните избори, самата Ан Идалго каза: "Една жена може да промени отношението (на французите) към хората на власт".