На днешния ден преди 60 години започва строежът на Берлинската стена, разделял германската столица 28 години - до падането й на 9-ти ноември 1989-а година.
Със 156 километра бетонни блокове режимът в Германската демократична република огражда американската, британската и френската зони на разделения на сектори след края на Втората световна война Берлин.
Съветската зона се превръща в столицата на ГДР Източен Берлин. За близо три десетилетия стената разделя една държава и хиляди семейства. Най-малко пет хиляди източногерманци успяват да избягат на Запад през „антифашисткото защитно съоръжение“, както е известно в документите на комунистическия режим в ГДР. Но не е известно, колко опита за бягство не са успели. Най-малко 140 са известните жертви, застреляни от граничарите на стената. От създаването на Германската демократична република през октомври 1949 година на ден бягат по около 2000 души от източен в западен Берлин. Режимът слага край на обезкървяването на републиката, но не спира бягствата.
Стената се превръща в един от символите на Студената война.
След падането й в германската столица е изграден мемориалът „Берлинска стена“, състоящ се от оригинални части на съоръжението и постоянна изложба, която напомня зловещата история на разделения град. Фрагменти от стената са купени в САЩ и се намират например в корпорацията „Майкрософт“, в щабквартирата на ЦРУ и на други места.
На 16 май 2006 г. на София е дарен сегмент от Берлинската стена, изложен до Мемориала на жертвите на тоталитаризма в парка пред НДК, напомн БНР.