Енергийният преход може да послужи на ЕС за сдържане на Русия. Това се посочва в предложение на европейския върховен представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел за бъдещето на отношенията с Москва, съобщава БТА.
Предложението ще бъде обсъдено следващата седмица от Европейския съвет, по чиято заръка бе изготвено. Борел и Европейската комисия предлагат към Русия да се приложи подход от три стъпки - на отговор, на сдържане и на сътрудничество. Борел предлага ЕС да се подготви да отговаря подходящо на хибридните руски заплахи и други зловредни дейности, както и да се постарае да ограничи средствата, които управляващите в Русия използват, за да водят недобросъвестна външна политика.
Предлага се при сдържането държавите от ЕС да действат по-единно и да обединяват сили с НАТО и Г-7. Според Борел е необходимо подобряване на европейската киберзащита и на стратегическата комуникация. Сред областите на възможно сътрудничество с Москва се отбелязват пандемията, опазването на природата, улесняването на търговията и на издаването на визи за руски граждани.
При подходящи политически условия има значителни възможности за взаимодействие с Русия, отчита Борел. Той допълва, че сегашното руско ръководство преследва точно обратната цел, като действа в разрез с международното право и нарушава правилата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и на Съвета на Европа, с които е обвързана. Москва се опитва да влияе, да се намесва и да пречи на държавите от ЕС, на европейските институции и на съседните страни, да нарушава политическите и човешките права в стремежа за задържане на власт на руското ръководство, посочва върховният представител.