Швейцария излезе от преговорите с ЕС за споразумение за всестранно сътрудничество

Pixabay
share

 В сряда Швейцария отмени преговорите за спасяване на дълго отлаганото споразумение за сътрудничество с ЕС, заявявайки, че не може да приеме исканията на Брюксел по въпроси като правата и заплатите на гражданите, пише европейската редакция на Politico.

„Вземайки предвид [вътрешните] консултации и въз основа на резултатите от преговорите през последните месеци, [швейцарският] федерален съвет определи, че преговорите с ЕС ... не са довели до необходимите решения“, каза президентът на Швейцария Ги Пармелин пред репортери в Берн. „Поради това Федералният съвет реши да прекрати преговорите по проекта за институционално споразумение“.

Така нареченото рамково споразумение беше договорено между 2014 и 2018 г. и трябваше да надгради отношенията между ЕС и Швейцария - които понастоящем се уреждат от смесени двустранни договори - в областта на безпроблемните пътувания, взаимното признаване на индустриалните стандарти, селскостопанските продукти, държавна помощ, медицински изделия, гражданска авиация и сухопътен транспорт.

Но, ако не бъде финализирано споразумението, това може да има пагубен ефект във всички тези области, тъй като различните договори, уреждащи всеки от тях, остаряват. Швейцария е четвъртият по големина търговски партньор на ЕС, докато Съюзът е най-големият пазар на алпийската република. Острият разговор също така сигнализира за по-напрегнати отношения между Швейцария и ЕС, съобщи "Фокус".

Швейцария облекчава ковид мерките по-бързо от предвиденото

Въпреки че през 2018 г. двете страни успяха да изготвят проектоспоразумение, обхващащо всички теми, прилагането на договора беше спряно, тъй като швейцарското правителство заяви, че трябва да се консултира с местните партньори относно последиците от сделката. След тези разговори Берн постави конкретни изисквания по три области - правилата за държавна помощ, възможността гражданите на ЕС да получат достъп до швейцарската социална система и защита на по-високите швейцарски заплати. Оттогава Берн и Брюксел се опитват да изчистят тези въпроси, но без успех.

Преговорите на високо равнище между Пармелин и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не успяха да преодолеят различията, като Комисията заяви, че искането на Швейцария да се решат и трите въпроса извън по-широката сделка е „просто неприемливо“.

В изявление в сряда Брюксел изрази разочарованието си от решението на Швейцария: „Съжаляваме за това решение, като се има предвид напредъкът, постигнат през последните години, за да се превърне в рамка на институционалното рамково споразумение“.

В него се казва, че „основната цел“ на сделката „е да се гарантира, че всеки, който оперира на единния пазар на ЕС, до който Швейцария има значителен достъп, е изправен пред същите условия. Това в основата си е въпрос на справедливост и правна сигурност“.

Комисията също така отправи косвено предупреждение, че отхвърлянето на сделката би имало последици за Швейцария, защото рамковият договор е „от съществено значение за сключването на възможни бъдещи споразумения относно по-нататъшното участие на Швейцария в единния пазар, а също и съществен елемент за вземане на решение за по-нататъшен напредък към взаимноизгодния достъп до пазара“.

Изпълнителната власт на Съюза също така прогнозира, че отношенията между ЕС и Швейцария ще се влошат в резултат, тъй като съществуващите двустранни договори по въпроси като търговията стават все по-остарели: „Днес те вече не са в крак с това, което отношенията между ЕС и Швейцария трябва и могат да бъдат“.

Водещи новини

Още новини