Десет европейски обществени медии ще споделят онлайн информационно съдържание, което ще се превежда на няколко езика, за да се борят с дезинформацията, предаде Франс прес.
Това дигитално сътрудничество по инициатива на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) има за цел да позволи "на обществените медии да преодолеят езиковите прегради и да предоставят на публиката си заслужаващи доверие информации, произведени от различни европейски партньори", се казва в изявление на ЕСРТ, който е най-голямото сдружение на обществени медии в света.
В проекта ще участват френската обществена телевизия Франс телевизион, германската обществена медия Бе Ер-А Ер Де, белгийската Ер Те Бе Еф, испанската Ер Те Ве Е, финландската Юлейсрадио, ирландската Ар Ти И, италианската РАИ, португалската Ер Те Пе, и швейцарската Суисинфо, както и френско-германската телевизия Арте, уточни ЕСРТ, който е известен и като организатор на конкурса Евровизия.
Участващите в проекта медии ще предоставят информационно съдържание (текстове, видеоматериали и т.н.) на дигитален хъб, където те автоматично ще се превеждат на няколко езика чрез "новаторски инструменти и процеси", се казва в изявлението, цитира БТА.
След това редактори ще подбират темите, които са от най-голям интерес за съответната публика и ще ги пускат в сайта си с инструмент за препоръки, който ще започне да работи от юли 2021 г.
Превежданото съдържание ще дава "паневропейска гледна точка по важни актуални теми като пандемията от Ковид-19, климатичните промени, миграционните потоци и други", заявява ЕСРТ.
Те ще са също и "важен контрапункт на дезинформацията и някои поляризиращи изказвания, които се разпространяват в социалните мрежи", надява се организацията, която призовава към "европейска обществена дигитална сфера, основаваща се на общи ценности и интереси".
Проектът е субсидиран от ЕС след пилотна фаза, в която 14 големи обществени медии са предоставили над 120 000 информации за осем месеца.
Очаква се с течение на времето да се включат и други европейски обществени медии, като по този начин ще нарасне и броят на езиците, на които се превеждат информациите, смята ЕСРТ.
Организацията напомня, че в обществените медии работят над 40 000 журналисти, а разходите за новини са 5,5 милиарда евро.