10 европейски медии ще споделят информационно съдържание на няколко езика

Pixabay
share

Десет европейски обществени медии ще споделят онлайн информационно съдържание, което ще се превежда на няколко езика, за да се борят с дезинформацията, предаде Франс прес.

Това дигитално сътрудничество по инициатива на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) има за цел да позволи "на обществените медии да преодолеят езиковите прегради и да предоставят на публиката си заслужаващи доверие информации, произведени от различни европейски партньори", се казва в изявление на ЕСРТ, който е най-голямото сдружение на обществени медии в света.

СЕМ обяви: БНТ и БНР спазват закона и плурализма

В проекта ще участват френската обществена телевизия Франс телевизион, германската обществена медия Бе Ер-А Ер Де, белгийската Ер Те Бе Еф, испанската Ер Те Ве Е, финландската Юлейсрадио, ирландската Ар Ти И, италианската РАИ, португалската Ер Те Пе, и швейцарската Суисинфо, както и френско-германската телевизия Арте, уточни ЕСРТ, който е известен и като организатор на конкурса Евровизия.

Участващите в проекта медии ще предоставят информационно съдържание (текстове, видеоматериали и т.н.) на дигитален хъб, където те автоматично ще се превеждат на няколко езика чрез "новаторски инструменти и процеси", се казва в изявлението, цитира БТА.

След това редактори ще подбират темите, които са от най-голям интерес за съответната публика и ще ги пускат в сайта си с инструмент за препоръки, който ще започне да работи от юли 2021 г.
Превежданото съдържание ще дава "паневропейска гледна точка по важни актуални теми като пандемията от Ковид-19, климатичните промени, миграционните потоци и други", заявява ЕСРТ.

Сайтовете с видео вече под контрола на СЕМ, решиха депутатите на първо четене

Те ще са също и "важен контрапункт на дезинформацията и някои поляризиращи изказвания, които се разпространяват в социалните мрежи", надява се организацията, която призовава към "европейска обществена дигитална сфера, основаваща се на общи ценности и интереси".

Проектът е субсидиран от ЕС след пилотна фаза, в която 14 големи обществени медии са предоставили над 120 000 информации за осем месеца.

Очаква се с течение на времето да се включат и други европейски обществени медии, като по този начин ще нарасне и броят на езиците, на които се превеждат информациите, смята ЕСРТ.

ЕК представи доклад за състоянието на европейските медии с данни за България

Организацията напомня, че в обществените медии работят над 40 000 журналисти, а разходите за новини са 5,5 милиарда евро.

Водещи новини

Още новини