Ангела Меркел влиза в Аушвиц

gettyimages
share

Германският канцлер Ангела Меркел днес отива за първи път в бившия концлагер Аушвиц - едно посещение, изпълнено с дълбок символизъм във време, когато антисемитизмът се възражда, а изчезването на живите свидетели усложнява предаването на паметта на следващите поколения.

В навечерието на посещението - първото за лидер на германско правителство от близо четвърт век, Меркел обяви отпускането на 60 милиона евро за Фондация Аушвиц-Биркенау за поддържането на мемориала, предаде БТА.

Какво разказа един от последните офицери за Аушвиц

Меркел, родена след Втората световна война, предприема визитата, по покана на фондацията, в навечерието на 75-ата годишнина ог освобождаването на Аушвиц от Червената армия на 27 януари 1945 г. Тя ще бъде придружена от полския си колега Матеуш Моравецки и представители на еврейската общност.

Вчера, преди посещението си, Меркел потвърди, че борбата срещу антисемитизма и срещу всяка форма на омраза е сред приоритетите на нейното правителство. Това посещение е "един особено значим сигнал за заинтересованост и солидарност във време, в което оцелелите от Аушвиц стават жертва на антисемитски обиди и език на омразата", каза заместник-председателят на Международния комитет на Аушвиц Кристоф Хьобнер.

По думите на президента на Централния съвет на евреите в Германия Йозеф Шустер, който придружава Ангела Меркел, жестът на канцлера е още по-силен предвид факта, че става в "период на уклон вдясно в политическия климат като цяло" и то не само в Германия. В същото време изчезват и последните свидетели, повече или по-малко известни, като французойката Симон Вей, починала през 2017 г., американеца Ели Визел или унгареца Имре Кертеш, починали през 2016 г. И тримата са били депортирани в нацисткия лагер (намиращ се на територията на днешна Полша), в който са избити около 1,1 милиона души между 1940 г. и 1945 г.

В Германия, превърнала спомена за Холокоста в сърцевина на следвоенната си идентичност, властите са разтревожени от увеличаването на броя на антисемитските прояви. През октомври опит за атентат срещу синагога в Хале предизвика шок в страната. Извършителят бе млад последовател на тезите, отричащи Холокоста.

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която от две години е в Бундестага, между другото също се застъпва за край на културата на покаяние. Някои нейни представителии омаловажават нацистките престъпления.

Европейските лидери отбелязаха 70 години от освобождаването на концлагера „Аушвиц"

Неотдавнта оцелялата от Аушвиц 94-годишна Естер Бехарано отправи предупреждение. "Моите родители и сестра ми бяха убити там. Трябва да кажа на хората днес: "Не мълчете, направете нещо! Да, страхувам се (историята) да не се повтори", каза тя пред сп. "Шпигел".

Днешното посещение ще бъде едва третото за ръководител на германско правителство - след Хелмут Шмит през 1977 г. и Хелмут Кол през 1989 г. и 1995 г.. За 14 години на власт Меркел направи многобройни силни жестове, като посети Равенсбрюк, Дахау, Бухенвалд, както и Мемориала на Холокоста Яд Вашем в Ерусалим. И най-вече през март 2008 г. , когато стана първият ръководител на германско правителство, произнесъл реч в Кнесета, израелския парламент, и напомни за "срама", който опетнява германците. От 23 години 27 януари е ден на паметтта за жертвите на нацизма в Германия.

Водещи новини

Още новини