Дирк Зюндран, директор на музея на съкровищата "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден обяви, че в хода на огледа на помещенията в музея са били открити няколко важни експоната, считани за откраднати от проникналите с взлом злосторници в понеделник, съобщава БТА.
"Витрината е разрушена, в нея има три процепа", описа местопрестъплението Зюндран. Той добави, че няколко вещи са се оказали извън досега на крадците. Сред тях фигурира полският орден "Бял орел" с диаманти, бойна шпага хаудеген с инкрустирани скъпоценни камъни и кралска перлена огърлица.
По-рано полицията публикува снимки на откраднатите експонати, сред които личаха и откритите сега артефакти. По време на взлома е било тъмно. Но въпреки това върху отново намерените украшения е била посипана бяла пудра. По този начин злосторниците са се опитали да прикрият следите си. В близост до ограбения музей е изгорял трафопост, което е оставило прилежащите улици без осветление. Сега криминалистите проверяват свързан ли е пожарът с изключването на охранителната система на музея.
Германската полиция продължава да търси свидетели след впечатляващия обир, където най-малко двама души за няколко минути са отмъкнали скъпоценности от 18-и век, смятани за безценни. Властите признаха, че не са попаднали на никаква следа във връзка с онова, което германските медии описаха като най-впечатляващата кражба на предмети на изкуството от Втората световна война.
Полицията продължава да търси ДНК следи и свързани с кражбата доказателства на паркинг, където обирджиите изглежда са опожарили ползван от тях автомобил, преди да избягат. Разпространено от полицията видео показва как двама злосторници проникват в зала в музея. След това единият от тях счупва витрина с помощта на брадва.
Музеят "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден, който притежава една от най-големите колекции скъпоценности в света, бе ограбен вчера около 5:00 ч. сутринта. Кражбата е извършена в залата със скъпоценностите на Август II Силни, крал на Полша и курфюрст на Саксония в периода 1694-1733 г. Крадците са обрали само една витрина, като са взели три комплекта диаманти, рубини и изумруди, изработени в началото на 18-и век. Според директора на полицията в Дрезден Йорг Кубиеса, обирът е бил старателно подготвен и е възможно да е бил извършен от престъпна банда.
Музеят "Грюнес Гевьолбе" е построен през XVI век. От 1723 година крал Август II е съхранявал в него скъпоценности от епохата на Ренесанса и барока.