Зинаида Златанова: Последният Европейския съвет задълбочи разлома между Източна и Западна Европа

Булфото (архив)
share

Този Европейски съвет беше безпощаден. На европейските граждани беше обещано, че един от двамата шпиценкандидати ще бъде избран за председател на ЕК, но това не се случи. Разпределението на висшите постове в Европейския съюз отново беше направено изцяло под давлението на старите държави членки в ЕС. Разломът между Източна и Западна Европа се увеличи, стана по-дълбок и много видим.

Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият правосъден министър и ръководител на Представителството на ЕК в България Зинаида Златанова за избора на лидери на Евросъюза. "Не знаем дали Кристалина Георгиева и Сергей Станишев са били подкрепени от българското правителство. Ние така и не разбрахме какво точно подкрепя България. Премиерът сътвори и гаф. Навсякъде в западната преса се коментираше живото излъчване на срещата му с Франс Тимерманс. Това е недопустимо. Пиарът, който пусна това видео, трябва да бъде уволнен незабавно. Размина ни се само, защото Тимерманс не беше избран за председател на ЕК. Според мен самата Кристалина Георгиева сама не искаше да бъде подкрепена от България. Ние пак не разбрахме кой я издигна. Според мен това беше Вишеградската четворка. Те искаха да бъде блокиран избора на Тимерманс, защото той ги критикува и за тях най-важното беше да не бъде Тимерманс, а всеки друг", разкри още тя.

Заедно с нея гост бше и директорът на Европейския институт за стратегии и анализи Бранимир Ботев. "Аз казах още преди месеци, че Манфред Вебер няма да бъде избран за председател на ЕК. Най-големият губещ от цялата работа е Германия. Големият победител е Еманюел Макрон. Той има 25 еродепутати, но с тях успя да стане балансьор и без него да не може да се вземе решение. Вторият победител е Вишеградската четворка, а третият е Испания. Всичките избрани и номинирани ръководители на ЕС са убедени християни и имат общо 16 деца. Всичко това говори за тяхното възпитание и какво трябва да очакваме от Европа. На мен ми е по-странно защо от МВнР не реагираха по никакъв начин по време на заседанията на Европейския съвет. Службите също трябваше да вземат отношение и да докладват на премиера Бойко Борисов. Знаете ли, че двама от номинираните за ръководители на Ес имат преки и много близки връзки с България? Всичко това трябваше да бъде докалдвано, следено и да се вземе някакво отношение. България бързо трябва да се усети накъде духа вятъра", категоричен беше Ботев.

Водещи новини

Още новини