Гръцките власти изсичат големи части от гора в хълмовете над Солун заради лакома буболечка, която яде дърветата, съобщи БТА, цитирайки Ройтерс.
Експерти казват, че лъскавият черен бръмбар Tomicus Piniperda има унищожителен ефект върху дърветата в гората Сеих Су в хълмовете над Солун - вторият по големина град в Гърция. "За съжаление, проблемът е много сериозен в момента, защото насекомото се придвижва почти неконтролируемо", заяви професор Теохарис Загас от Училището по лесовъдство и екология към Аристотеловия университет. "Трябва да вземем адекватни мерки, с прецизно сечене и извозване на трупите, за да спрем инерцията му", допълни той.
"Бръмбарът, който е документиран за първи път в Гърция през 70-те години, има предпочитания към иглолистните дървета, най-вече бор, смърч и европейска лиственица", каза професор Загас. Последиците са очевидни: огромни части борова гора са покафенели, като експертите смятат, че са засегнати около 100 000 дървета.
Известно е, че този бръбмар, който може да достигне 4,8 мм, живее в Гърция, но за да има унищожителен ефект, трябва да бъдат изпълнени още няколко условия. Много важно е здравето на самите дървета, тъй като дърво, което е отслабнало заради климатичните условия, от суша например, е по-уязвимо на атаките на насекомото. "Гората в Сеих Су не е поддържана систематично, особено през последните години", каза Загас. По думите му това води до последици за голям брой дървета, които имат ниска жизнеспособност.
Властите планират да залесят отново засегнатите зони с разнообразие от дървесни видове, за да се преборят с лакомия бръмбар, който например не обича дъб. "Ние трябва да проектираме гората на утрешния ден", каза професор Загас. "Ще я направим смесен вид и това е друг начин за справяне с проблема", допълни той.