Световни лидери почетоха 75-годишнината от десанта в Нормандия

Световни лидери почетоха 75-годишнината от десанта в Нормандия
gettyimages

Световни лидери, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп, британската премиерка Тереза Мей, германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон се присъединиха към британската кралица Елизабет Втора на възпоменателната церемония в южното британско пристанище Портсмут днес, за да отбележат 75-годишнината от Деня Д, отдавайки почит на ветераните от най-големия военноморски десант в историята, който допринесе за разгрома на нацисткия режим и края на Втората световна война, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.

Множеството, събрало се за церемонията извън периметъра за сигурност, приветства лидерите и сред тях британската кралица, която е ветеран от войната и е служила като автомеханик. Кралицата, престолонаследникът принц Чарлз, президенти и премиери на много страни, дошли за тържествата, станаха прави, за да аплодират около 300 обкичени с ордени и медали ветерани на преклонна възраст, когато те застанаха на огромната сцена до почетната рота. На голям екран бе показан документален филм за десанта на френския бряг в Нормандия.Той съдържаше и спомени на участници в морския десант. С това започна церемонията, посветена на паметта на хилядите жертви, дадени в рискованата операция.

В краткото си слово кралицата благодари лично, нещо необичайно за коронована особа, на ветераните за тяхната саможертва по време на десанта. "Когато присъствах на възпоменателните прояви по случай 60-ата годишнина на десанта, някои мислеха, че това може да е последното подобно събитие. Но военновременното поколение - моето поколение, е жилаво и се радвам днес да съм с вас в Портсмут", каза 93-годишният монарх. Кралицата похвали "стотиците хиляди млади войници, моряци и пилоти, които потеглиха от тези брегове в името на свободата". "Мнозина от тях не се върнаха, а героизмът, смелостта и саможертвата на онези, които загубиха живота си, никога няма да бъдат забравени. От името на цялата страна, всъщност на целия свободен свят, казвам на всички ви: благодаря!", каза в заключение тя.

Лидерите на държавите съюзнички през войната прочетоха откъси от писма на участници в десанта. Британската премиерка Тереза Мей прочете част от писмо, писано на 3 юни 1944 г. от загиналия в деня след десанта капитан Норман Скинър от Кралския логистичен корпус до съпругата му. "Въпреки че бих дал всичко да съм с теб, досега не съм почувствал никакво желание да се отклоня от работата, която трябва да свършим".

Френският президент Еманюел Макрон чете от писмо, изпратено от младия боец от Съпротивата Анри Фьорте, преди да бъде екзекутиран на 16-годишна възраст, който е написал: "Предстои ми да умра за страната си. Искам Франция да е свободна, а французите да са щастливи".

Канадският премиер Джъстин Трюдо чете от писмо на подполковник Сесил Мерит - първия канадец, получил медал за храброст за командването на внезапното нападение в Диеп през 1942 г.

Американският президент Тръмп прочете молитва, която предшественикът му Франклин Рузвелт е включил в обръщението си по радиото на 6 юни 1944 г., излъчено докато американските и съюзническите сили преминават Ламанша. В цитата, прочетен от Тръмп, се казва: "Всемогъщи Боже, нашите синове, гордостта на нацията ни, днес започнаха велико начинание, борба за запазване на нашата република, на нашата религия и нашата цивилизация и за освобождение на страдащото човечество. . . Врагът е силен. Той може да отблъсне нашите сили, но ние ще се върнем отново и отново; и ние знаем, че с твоята милост, и заради нашата справедлива кауза, нашите синове ще триумфират с победата".

Възпоменателното тържество включваше едночасова възстановка на част от историческите събития, разиграли се на 6 юни 1944 г., включително с прелитане на стари бойни самолети от онова време. После световните лидери се срещнаха с ветерани на десанта. Кралицата, президентът Тръмп и съпругата му Мелания, принц Чарлз се здрависаха и разговаряха с някои от тях, разпитвайки ги за спомените им от онзи съдбовен ден.

Представители на 16 страни участваха в церемонията: Австралия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Канада, Люксембург, Нова Зеландия, Норвегия, Полша, САЩ, Словакия, Франция, Холандия, Чехия. Те приеха прокламация "да се гарантира, че неописуемият ужас на онези години никога няма да се повтори".

По-късно тази вечер отрядът от ветерани - всички на по над 90 години, ще отпътува със специално нает кораб през Ламанша, съпроводен от кораби на британския кралски военноморски флот, за да се върнат по местата на десанта на френска земя. Там, в Нормандия, десантчици от британската армия, френски армейски парашутисти и ветерани от Деня Д ще направят възстановка на въздушните десантни операции отпреди 75 години.

Мемориалните церемонии ще продължат утре на френското крайбрежие на Ламанша.

Водещи новини

Още новини