В британския парламент започнаха дебатите по сделката за Брекзит

Pixabay
share

Британските депутати започнаха дебатите преди гласуване на договореното от министър-председателката Тереза Мей и Европейския съюз споразумение за излизане на Великобритания от ЕС.

Това е исторически вот, на който се очаква текстът да бъде отхвърлен и несигурността за бъдещето на страната да се задълбочи, предаде БТА, цитирайки АФП.  "На какво си играете? Не сте деца, вие сте законодатели!", заяви пред депутатите главният прокурор (главен юридически съветник на Короната и правителството) Джефри Кокс, откривайки дебатите и предупреди за опасностите от раздяла с ЕС без споразумение.

Дебатите в Камарата на общините започнаха към 13 ч. по Гринуич (15 ч. българско време) и ще приключат с изказване на Мей. Очаква се гласуването на споразумението да се състои към 20 ч. по Гринуич (22 ч. бълг. вр.). Преди това ще има гласуване на четири поправки, в които се искат промени в споразумението. Гласуването на всяка поправка отнема около 15 минути, така че за четирите ще е нужен общо около час след началото на гласуването им, което се очаква да започне около 19 ч. по Гринуич (21 ч. бълг. вр.). Предполага се, че резултатът от гласуването на самото споразумение ще е известен 15-ина минути след вота по него, посочва Ройтерс. Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу е избрал временно четири поправки, но може да предпочете други преди поредицата от гласувания.

Тереза Мей не разполага с пълно мнозинство от 650 депутати, а малката северноирландска партия Демократична юнионистка партия, която обикновено подкрепя правителството, е против сделката. На Мей ще са нужни 318 гласа, за да прокара сделката в парламента, като седем членове на ирландската националистическа партия "Шин Фейн" няма да участват в заседанието, четирима председатели няма да гласуват, а в сметката не се включват и четиримата депутати, който помагат за преброяването на гласовете.

Никой не очаква депутатите да приемат текста, въпросът е по-скоро с колко гласа Тереза Мей ще изгуби вота, което ще определи последващите събития: оставка на министър-председателката, отлагане на Брекзита, а дори и евентуален отказ от него - възможни са всички сценарий. Ако споразумението не бъде одобрено от парламента, водачът на лейбъристите Джереми Корбин възнамерява да предложи вот на недоверие, за да предизвика предсрочни парламентарни избори. Против споразумението са и много депутати от Консервативната партия на премиера. Тереза Мей, чието бъдеще зависи от това гласуване, ще говори пред депутатите веднага щом те се произнесат по сделката.

"Министър-председателката е решена да приложи на дело избора на британците в полза на излизане от ЕС", заяви говорител на "Даунинг стрийт" и изключи идеята за оставка. При отхвърляне, Тереза Мей ще има три дни да представи своя "план Б". Пред нея има няколко възможности, включително да се ангажира с предоговаряне с Брюксел или да поиска отлагане на датата за напускане. Германският външен министър Хайко Маас днес каза, че е възможно продължаване на дискусиите за Брекзита при отхвърляне на споразумението от парламента, като същевременно предупреди, че съществена промяна в сделката не би могло да има.

Водещи новини

Още новини