Британската министър-председателка Тереза Мей увери днес, че нейните предложения за Брекзит "отговарят на вота на британците", след съмнението, изразено от президента на САЩ, предаде Франс прес.
"Това, което правим, е в отговор на вота на британския народ. Това правим чрез нашите предложения", подчерта Мей след срещата на върха на НАТО в Брюксел.
Правителството на Мей, заплашено от вероятен бунт в собствената й партия, представи днес в парламента предложенията си за търговски отношения с ЕС след излизането си от общността, очаквани отдавна от Брюксел и предизвикали оставките на министъра на външните работи и на министъра за Брекзит, предаде Франс прес.
По-рано днес на пресконференция в Брюксел президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че се съмнява, че предложенията на Мей отговарят на това, за което британците са гласували на референдума през юни 2016 г.
"Хората гласуваха за скъсване (на връзките на Великобритания с ЕС), заяви Тръмп.
"Предполагам, че ще направят това, но може би ще поемат по друг път. Не зная дали (британците) гласуваха за това", изтъкна американският президент.
"В Обединеното кралство ме харесват много. Мисля, че са съгласни с мен за имиграцията", продължи Тръмп и отбеляза, че "затова се е стигнало до Брекзит".
Тръмп каза още, че ЕС трябва да обърне "голямо внимание" на имиграцията, която според него "надделява в Европа". "Имиграцията е нещо много важно и днес казах на Европейския съюз, че би трябвало да й обърнат голямо внимание, защото имиграцията надделява в Европа... Казах им го силно и ясно", натърти Тръмп.
Британското правителство оповести подробен план за "принципен, прагматичен и амбициозен" Брекзит, който се очаква да се сблъска с вероятен отпор на ЕС, предаде Асошиейтед прес.
Дългоочакваният документ цели да остави Великобритания в свободния пазар на общността за стоки, при по-хлабави отношения що се отнася до услугите.
Планът обаче разгневи застъпниците на твърдия Брекзит в Консервативната партия на Мей, според които той ще ограничи свободата на Великобритания да сключва нови търговски договори по света.
Новоназначеният външен министър Доминик Рааб каза, че планът призовава за "иновативно и безпрецедентно икономическо партньорство" между Великобритания и ЕС.
В уводните думи на спорния документ, който предлага създаване на нов митнически съюз с блока на 27-е, Мей изтъква, че постигането на споразумение с Брюксел изисква "прагматизъм и компромиси от всяка от страните".