Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер изрази подкрепа за териториалната цялост на Украйна, предаде ДПА. Ние държим на сигурността и териториалната цялост на Украйна, каза Щайнмайер след среща с украинския президент Петро Порошенко в Мариинския дворец в Киев, сградата на украинското президентство.
Мирното споразумение от 2015 г. засега е единственият начин "да бъде постигнат напредък, трудно, но стъпка по стъпка", допълни той.
В реч пред стотици студенти в университет в Киев Щайнмайер заяви, че бъдещата европейска интеграция на Украйна зависи от желанието на страната да проведе всеобхватни реформи, особено срещу корупцията. Прозрачността и ефективността са ключовете за успешна реформа, добави германският президент.
На днешната си среща двамата лидери обсъдиха стъпките на Украйна към по-нататъшно интегриране с ЕС и усилията да бъде сложен край на продължаващия от години конфликт между украинската армия и проруските бунтовнически групи в Източна Украйна.
В началото на двудневното си посещение в украинската столица Щайнмайер положи венец пред Паметника на незнайния войн.
Предвидено е той да разговаря и с украинския премиер Володимир Гройсман, и с преподаватели по немски език и изучаващи езика от Киев и Лвов.
През последните години Берлин беше един от най-убедените поддръжници на санкциите за подлагане на Русия на натиск, за да върне южната украинска област Крим и да сложи край на конфликта в Източна Украйна, отбелязва ДПА.
Но залогът за Германия включва и икономически интереси, отбелязва агенцията. Берлин даде одобрението си да бъде разширен газопроводът "Северен поток-2", по който ще се доставя природен газ от Русия директно за Германия.
Украинският президент отправи остри критики срещу проекта. Той заяви, че "това е политически проект, целящ да разедини ЕС и да навреди на Украйна", съобщиха германски медии. Щайнмайер каза, че се надява да бъде намерено решение, което да гарантира и в бъдеще транзита на газ през Украйна.
Германският президент заяви и че опасенията на Киев, че преносът на газ ще спре, са неоснователни, предадоха ТАСС и украинската агенция Укринфром. "Не трябва да критикувате Германия заради "Северен поток-2", защото Германия полага усилия транзитът на газ през Украйна да бъде гарантиран. За това се водят преговори на различни равнища", допълни Щайнмайер.
Украйна възразява срещу проекта с мотива, че той подкопава санкциите срещу Москва. По-рано този месец започна изграждането на разширението на газопровода.
В израз на дипломатическа подкрепа миналия месец Щайнмайер се срещна с Порошенко, а по-рано този месец и германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер посети Украйна и даде уверения, че Германия ще продължи да разчита на Украйна за преноса на газ.