Германската канцлерка Ангела Меркел призова Словакия да разреши случая с убийството на разследващия журналист Ян Куциак и годеницата му, което доведе до политическа криза в страната, предаде Асошиейтед прес.
Меркел направи изявлението на съвместна пресконференция със словашкия премиер Петер Пелегрини, който е на първото си официално посещение в Берлин. Тя заяви, че е показала ясно какво иска и очаква отгерманското правителство, но добави, че според нея Словакия прави всичко възможно за разследването на убийствата.
Куциак и годеницата му Мартина Кушнирова бяха убити на 21 февруари. Журналистът разследваше обвинения за корупция, за които се смята, че може да достигат високите етажи на властта. Убийството му доведе до оставката на вътрешния министър Роберт Калиняк.
Същевременно Словашката обществена корпорация за радио и телевизия беше подложен на критики за уволнението на четирима репортери миналата седмица, подписали открито писмо, предупреждаващо за засилващия се политически натиск в държавните медии, отбелязва Ройтерс. Уволнението им предизвика нови притеснения за евентуален контрол над медиите в централноевропейската страна.
Радио и телевизия на Словакия се финансира от данъкоплатците. Медията отказа да съобщи причините за уволнението на четиримата, но каза в изявление, че цени свободата на словото и плурализма на мненията.
Най-голямата словашка опозиционна партия "Свобода и солидарност" заяви, че заради уволненията на журналистите медията рискува да загуби доверието на обществото. Преподаватели в най-големия университет на Братислава и международната организация "Репортери без граница" също подложиха решението на критики.
В откритото писмо на общо 59 журналисти от Радио и телевизия на Словакия се казва, че те "работят във враждебен климат и са подложени на натиск да включват в материалите си хора, които се заиграват с дезинформационни медии, нямат експертни познания или имат политически амбиции". Освен това новите редактори, които по-рано са работили като говорители на контролирани от управляващата партия министерства, не са въвели никакъв механизъм за предотвратяването на евентуални конфликти на интереси.
Директорът на Радио и телевизия на Словакия се избира от парламента. Сегашният ръководител Ярослав Резник по-рано беше директор на словашката телеграфна агенция. Докато заемаше тази длъжност, той беше обвинен, че е подписал споразумение с руската новинарска агенция "Спутник", която според Европарламента е инструмент за разпространяване на пропаганда и фалшиви новини. "Спутник" отрича тези обвинение, но по-късно Резник анулира договора.
"Сериозните медии, особено обществените, трябва да се борят с фалшивите новини", заявява "Репортери без граница" в изявление за уволненията. "Изпитваме съмнения относно компетентността на Резник да се бори с фалшивите новини", добави организацията.
Миналият месец Радио и телевизия на Словакия уволни старши редактор в радиото. Трима репортери подадоха оставка в знак на протест, припомня Ройтерс.