Португалия преживява най-тежката си суша от 20 години

Gettyimages
share

Обширни райони от Португалия страдат от невижданата от 20 години суша, предаде Асошиейтед прес.

Над 80 на сто от страната по официални данни изпитва тежка или екстремна суша. Огромният язовир Пего ду Алтар изглежда като изоставена каменоломна и съдържа само 11 на сто от водата, за която е предназначен. Някога огромното езеро, където хората са идвали да плуват, да карат лодка и да ловят риба, се е свило до ивица вода, обградена от напукана земя. Това е все по-честа гледка в Южна Португалия.

От столетия тази част на Южна Европа е изложена на суши, но според Карлуш Мартинш, държавен секретар към португалския министър на околната среда, ситуацията се е влошила с климатичните промени. Продължителната суша е най-тежка в региона на Алентежу, на юг и на изток от столицата Лисабон. Там основната река е Саду, седмата по големина в Португалия. С намаляването на равнището й пресъхват и язовирите по течението, включително Пего ду Алтар. На някои места реката стига едва до коленете.

С отдръпването на водите в Пего ду Алтар се разкри малък каменен мост, построен през 18 век, който беше залят от водата през 1999 година. Умрялата риба в засъхналата кал край Пего ду Алтар би замърсила питейната вода. Затова е започнала програма за изваждане на обречените риби от четири язовира в Саду, която е надпревара с времето. Очакванията са за шест седмици да бъдат уловени над 100 000 кг риба от четирите язовира.

Държавният секретар Мартинш заяви, че правителството е създало комисия, която да следи сушата. Основният приоритет е да се гарантира наличието на достатъчно питейна вода. Това може да доведе до забрана на напояването на селкостопански земи, за което се употребяват 80 на сто от водата в региона. Селскостопанските работници се оплакват от пресъхналите пасища и съхнещите посеви, а животновъдите искат вода за добитъка си.

Енергийните компании искат вода, която да задвижва водноелектрическите централи.

Алентежу е известна с красотата си област в Португалия, с горички с маслинови дръвчета, пинии и коркови дъбове - достатъчно устойчиви, за да издържат на екстремния климат. Но това е и един от най-бедните райони в ЕС, а близо половината жители са на възраст над 65 години. Много от живеещите в района се прехранват със земеделие и прекъсването на напояването ще им отнеме работните места.

Водещи новини

Още новини