Турците в Германия и Австрия са дали мощна подкрепа на Ердоган

gettyimages
share

Близо две-трети от турските избиратели в Германия са гласували за разширяване на правомощията на президента Реджеп Тайип Ердоган на референдума за промени в турската конституция в неделя, предаде ДПА, като се позова на Анадолската агенция.

63,1 процента от турските гласоподаватели в Германия са подкрепили конституционните промени, съобщи днес Анадолската агенция, след като преброяването на гласовете е почти завършено. В Австрия 73,5 процента от избирателите са гласували "за" промените, а в Белгия - 75,1 на сто. В Холандия 71 процента от турските избиратели са отговорили с "да" на предложените промени. В Швейцария пък само 38 процента са подкрепили реформите.

Турците, живеещи извън границите на страната, гласуваха в консулства и други избирателни секции в продължение на две седмици преди референдума в самата Турция в неделя. Според Анадолската агенция около 2,9 милиона турски гласоподаватели са регистрирани в чужбина, като половината от тях живеят в Германия. Турците зад граница съставляват около пет процента от всички избиратели. Общо 59,2 процента от турските избиратели зад граница са подкрепили промените в конституцията, докато в страната за същото са гласували 51,2 процента, съобщава Анадолската агенция.

Ердоган агресивно търсеше подкрепата на турците зад граница чрез сбирки с участието на официални турски представители в няколко държави от ЕС преди референдума. Отношенията на Турция с Германия и Холандия се влошиха, след като някои градове, в които бяха планирани събития от предизборната кампания, отмениха митингите, позовавайки се на съображения за сигурност, припомня ДПА. В тази връзка Ердоган обвини Холандия и Германия, че прибягват до "нацистки методи".

Междувременно опозиционната прокюрдска партия в Турция заяви, че резултатът от референдума за предоставяне на широки правомощия на президента ще остане неясен до произнасянето на Висшата избирателна комисия по жалбите за изборни нарушения, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс. Резултатът от референдума е ясен сигнал, че не може да бъде постигнато съгласие в обществото. Нашите съпредседатели са в затвора, референдумът се проведе в условията на извънредно положение, а други потиснически действия хвърлиха сянка и проблем с легитимността на вота, заяви пред журналисти говорителят на Демократичната партия на народите Осман Байдемир.

Демократичната партия на народите е против промените в конституцията, които бяха подложени на референдум вчера, напомня Асошиейтед прес. От партията обявиха, че планират да оспорят две-трети от бюлетините. Според предварителни неофициални резултати 51,41 процента от турските избиратели са подкрепили промените в конституцията, докато 48,59 на сто са гласували против измененията. Ръководителят на Висшата избирателна комисия (ВИК) на Турция обяви победа на лагера, гласувал с "да" на референдума. Окончателните резултати ще бъдат обявени до 11-12 дни, заяви шефът на ВИК Сади Гювен.

Водещи новини

Още новини