Мигрантите, които подлежат на разселване в ЕС по въведените квоти, нямат право да избират къде да бъдат изпратени. Това заяви на пресконференция говорителят на Европейската комисия Мина Андреева.
Правим необходимото да се уверим, че условията за прием са сходни навсякъде в ЕС, добави тя в отговор на въпрос, свързан с обявените от България 100 свободни места, от които досега са се възползвали само двама мигранти по официална информация. Онези, които бягат от война, трябва да бъдат подслонени на подходящо място, заяви говорителят.
Когато мигрант бъде пренасочен, взимат се предвид обстоятелства като например дали в някоя държава той има роднини или дали познава езика на държавата, към която бива препращан, поясни Андреева. По-рано ЕК уточни, че мигрант, на когото бъде предложено разселване в дадена държава, но той откаже, губи правото си за участие в квотите по-нататък. По този начин мигрантът повече не разполага с право да подава молба за убежище и следва да бъде върнат там, откъдето е дошъл.
По повод положението с мигрантите в Гърция ЕК днес съобщи, че подготвя планове за действие в извънредна ситуация. Ако Атина представи своите планове в тази посока, ЕК има множество възможности за съдействие и за покриване на 85 процента от разходите, поясни Андреева.
Миналата есен ЕС прие квотното правило за разселването на 160 хиляди мигранти, от които 140 хиляди досега се намират в Гърция и Италия, а останалите са в държави извън ЕС (основно Турция). Преди дни комисията съобщи, че по квотите досега са били разселени не повече от 500 души.