Заплахата за финансова нестабилност в рамките на Европейския съюз не е преминала, въпреки споразумението между Брюксел и правителството на Гърция начело с Алексис Ципрас, пише директорът на икономическата програма в британския мозъчен тръст Chatham House Паола Субаки в списание Форейн полиси.
"Европейската валутна политика е основана върху нестабилна икономика от самото начало. Според германския икономист Рюдигер Дорнбуш, който още през 1996 г. написа, че ако има лоша идея това е създаване на механизми за икономическо и валутно обвързване в ЕС", отбелязва Субаки. Според нея съществуването на Еврозоната вече дава отрицателни ефекти за редица членки на валутния съюз.
"Еврото в контекста на разнообразните национални предпочитания доведе до продължителна рецесия, висока степен на безработица и влошаване на жизнения стандарт в някои държави, неконтролируем държавен дълг и до засилване на евроскептицизма", допълва експертът.
Субаки предполага, че от началото на кризата през 2008 г. обсъждането на проблемите в Еврозоната е било ограничено. В същото време възгледите на по-влиятелните в икономическо и политическо отношение държави, например Германия, са превърнали валутния съюз, в който курсът е фиксиран, в "система за наказателни акции".
"Икономическият и валутният съюз е политически проект, построен върху неправдоподобното предположение, че единната валута и единният пазар могат да преодолеят интересите на отделните страни. Събитията от последните пет години показват каква е цената, заплащана от тези не дотам избистрени идеи", обобщава статията, цитирана от РИА Новости.
Експерт: Еврозоната е провал
- 26.02.2015 | 10:46
- 2877