ЕС нищи ядрените сделки между Унгария и Русия

gettyimages
share

Европейските служби проучват договорите между Унгария и Русия за изграждането и поддръжката на два нови реактора на единствената АЕЦ в страната - Пакш, каза представителят на Европейската комисия по въпросите на енергетиката Анна-Кайса Итконен, предаде ТАСС.

"Брюксел обсъжда с Будапеща всички въпроси, които са свързани с проекта. Нашите служби проясняват ситуацията", каза служителката на органа на изпълнителната власт на Европейския съюз. Ние на този етап все още не можем да направим някакви изводи относно това дали проектът е в синхрон с правилата на 28-те", допълни тя на пресконференция в Брюксел. При посещението на руския президент Владимир Путин в Унгария на 17 февруари 2015 г. Москва и Будапеща редица документа, сред които и меморандуми за подготовка на кадри в областта на ядрената енергетиката, сътрудничество в здравеопазването и образованието и откриване на унгарско генерално консулство в южния руски град Казан, припомня руската агенция.

Лондонският в. Файненшъл таймс написа, че решението на правителството на централноевропейската страна начело с Виктор Орбан Унгария се изправя пред все по-голяма заплаха ЕС да блокира решенията на Будапеща заради опасенията, че Унгария може да се изкаже срещу засилването на санкциите срещу Русия. Според изданието Брюксел може да наложи вето или да глоби страната.

"Две европейски агенции проучват споразуменията - Евроатом, органът за контрол върху използването на атомна енергия, се въздържа да одобри поставките по технически и финансови причини, макар преговорите да продължават", допълва медията. Изданието уточнява, че всички съглашения за поставка на гориво за АЕЦ в 28-те трябва да бъдат съгласувани от Евроатом.

В същото време специалисти от антимонополната служба на ЕС проверяват държавните субсидии и законността на договорите, сключени с руската компания Росатом и нейните дъщерни фирми, без търг. Според данни на медията разследването все още е на ранен етап и докато трае проучването, Будапеща може да постигне компромис с Брюксел.

За дипломатите на ЕС решението на Орбан да не провежда търг засилва опасенията, че тесните връзки на унгарския премиер с Москва може да станат причина централноевропейската страна да се противопостави на по-строги санкции срещу Русия, пише още изданието.

Вестникът допълва, че от Будапеща се засилват сигналите за готовност за конфронтация с Брюксел. Орбан миналата седмица заяви, че въпросите на енергетиката са вътрешна работа на страната му. "Ще имаме голям проблем. Очаквам разрастване на конфликта", е заявил Орбан, припомня медията.

Официален представител на унгарския кабинет е отбелязал, че по такъв начин ЕК се опитва да се намеси във вътрешните работи на страната и предупредил, че опитите на Брюксел за изграждането на единен енергиен пазар подкопават суверенитета на страните-членки на ЕС.

Водещи новини

Още новини