Докато словашките националисти размишляват към коя група да се присъединят след европейските избори, анализатори казват, че дебатът за Европа в страната е повърхностен и пренебрегва рисковете на екстремизма, коментира "ИЮ Обзървър".
Словашката национална партия (СНП), на която социологическите проучвания дават около 5 процента, понастоящем е в групата "Европа на свободата и демокрацията" в Европейския парламент (ЕП), доминирана от евроскептичната Партия за независимост на Обединеното кралство на Найджъл Фараж. Но партията посочи, че в крайна сметка може да стане част от крайнодесния блок, който лидерът на френския Национален фронт Марина Льо Пен иска да създаде.
Лидерът на партията Андрей Данко засега е предпазлив. Но той потвърди пред "ИЮ Обзървър", че вървят разговори за проучване на начини на сътрудничество с партията на Льо Пен. "Имали сме контакти с потенциални партньори. Най-близкият ни съюзник е Австрийската партия на свободата, но също така се срещахме и с представители на Националния фронт и Шведските демократи", посочи той. "Една група на патриотичните партии в ЕП би направила по-силни гласовете, които се обявяват за ЕС като общност на суверенни държави", добави Данко.
Междувременно анализатори казват, че политическият дебат в Словакия е абстрактен, като партиите се фокусират върху цялостната позиция на другия спрямо Брюксел, а не върху това, което възнамеряват да опитат и да постигнат в ЕП - и с кого. "Мнозинството партии претендират, че програмата им е про или антибрюкселска. Те не обясняват, че тъкмо другите политически партии, а не изпълнителната власт на ЕС, са техният съюзник или противник в ЕП", посочи писателят и коментатор Михал Хавран. Той е особено критичен към опитите да се осмива ЕС по един опростенчески, анекдотичен начин, като същевременно се пренебрегват крайните партии, които може да влязат необезпокоявано в законодателния орган на съюза. "Някои политици смятат, че трябва да се борят срещу социализма на Брюксел, докато фашистката крайна десница има шанс да влезе в Европейския парламент".
Самата Словакия се пробуди за засилващия се екстремизъм, след като лидерът на крайнодясната партия "Наша Словакия", Мариан Котлеба, спечели последните местни избори и застана начело на администрацията в централния окръг Банска Бистрица. Той извлече изгода от силна антиромска реторика и всеобщото недоверие към традиционната политическа представителност. Малко след това лидерът на "Наша Словакия" прибави ЕС към своя списък с врагове. Котлеба нареди "окупаторското" знаме на Европейския съюз да се свали от сградата на неговата окръжна управа и се опитва да попречи европейските фондове да стигнат до местни училища, отказвайки да съфинансира проектите.
Въпреки че партията на Котлеба е малко вероятно да влезе в Европейския парламент, Хавран каза, че това не оправдава това, че не се предприемат действия срещу главните причини за екстремизма - социално-икономическите последици от кризата, както и начинът, по който ЕС говори на гражданите си, ръководи институциите си и сключва вътрешни сделки.
Според анализатора традиционните партии не отдават достатъчно внимание на този феномен. Марош Шевчович, водач на листата на управляващите социалдемократи ("Смер - Социална демокрация", на която проучванията дават 39 процента), признава, че има провал в справянето с разочарованието и екзистенциалната несигурност, които той вижда като основна причина за вредните идеологии. "Нуждаем се от още по-голям акцент върху растежа и инвестициите, по-малко административни пречки, които задушават икономическата активност, и образование, отговарящо на нуждите на пазара на труда", каза той. Шевчович добави, че "всеки, който предлага крачка назад в процеса на интеграция, на практика предлага изолация на Словакия".
Иван Щефанец от десноцентристкия Словашки демократичен и християнски съюз - Демократическа партия се застъпва за "по-ниски данъци, гъвкаво трудово законодателство и намаляване на административния товар" като начина за създаване на заетост.