Поръчано от британското външно министерство проучване опроверга премиера Дейвид Камерън, според когото вълна от български и румънски имигранти ще залее Острова, след като през януари 2014 г. отпаднат ограниченията за свободно движение на работната сила, пише в. Гардиън. Докладът е дело на британския Национален институт за социални и икономически проучвания (НИСИП). Според него по-вероятните дестинации за българи и румънци ще са Испания и Италия.
Освен че Великобритания не е потенциална цел № 1 на имигрантите от България и Румъния, тези, които се насочат към Острова, не планират да се възползват от социалната система на Обединеното кралство, допълват експертите от института. Макар да не могат да определят конкретни числа на потенциалните имигранти към Великобритания, специалистите поставят Германия на трето място след Испания и Италия като направление на имиграцията от двете балкански страни.
Проучването веднага беше подложено на яростна критика от защитника на рестриктивната политика спрямо имигрантите Андрю Грийн от Migration Watch UK като замазване на очите и омаловажаване на проблема, защото не давало прогноза за възможния размер на имиграцията след 1 януари следващата година. Кийт Вейз, председател на комисията по вътрешни работи в Камарата на общините, също критикува отсъствието на числа и поиска правителствената комисия да направи пълно проучване за евентуалния ефект от отпадането на ограниченията.
Авторите на доклада заключават, че тези, които се отправят към Великобритания, ще го направят с цел подобряване на своята квалификация и жизнен стандарт, а не като „туристи”, възползващи се от социалната и здравна система на Острова. Най-вероятно те ще са млади хора и ще пристигат сами - поне в началото - така че тяхното въздействие върху социалните услуги ще бъде скромна, пише Дарик. За разлика от вълната поляци, литовци и други източноевропейски имигранти след 2004 г. българите и румънците най-вероятно ще се насочат към Лондон и югоизточна Англия, а няма да се пръснат из цялата страна.
Проучването, поръчано от посолството на Великобритания в Букурещ, беше определено от министъра по европейските въпроси Дейвид Лидингтън като допринасящо за изясняване в дебата: „Проучването ще помогне за оформянето на работата на това правителство за изграждане на имиграционна система, която служи на националните интереси”.
Британско проучване потвърди: Българите няма да нахлуят на Острова
- 05.04.2013 | 09:36
- 1717