Командването на сирийската армия днес уведоми офицерите си, че продължилото 24 години авторитарно управление на президента Башар Асад е приключило, заяви високопоставен сирийски военен пред Ройтерс.
Въоръжената опозиция в Сирия обяви, че бойците ѝ са поели контрола над столицата Дамаск и че президентът Башар Асад е напуснал страната. Командирът на ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам" - Абу Мохамед ал Джолани, заяви, че всички държавни институции ще останат под надзора на премиера, докато властта не бъде предадена официално.
Следват изявленията на ключови световни лидери във връзка с развоя на събитията в Сирия.
Президентът на САЩ Джо Байдън:
"Президентът Байдън и неговият екип следят отблизо извънредните събития в Сирия и остават в постоянен контакт с партньорите си в региона", пише в изявление на Белия дом.
Избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп:
"Асад го няма. Той е избягал от страната си. Неговият защитник, Русия, Русия, Русия, начело с Владимир Путин, вече не е заинтересован да го защитава", написа Тръмп в социалната мрежа "Екс". "Русия и Иран в момента се намират в отслабена позиция. Първо, заради Украйна и лошата икономика, и второ, заради Израел и бойните му успехи", допълни Тръмп.
Италианският външен министър Антонио Таяни:
"Със загриженост и внимание следя развитието на ситуацията в Сирия. В постоянен контакт съм с нашето посолство в Дамаск и с кабинета на министър-председателя. Свиках извънредно заседание в 10:30 ч. в министерството на външните работи", заяви Таяни в "Екс".
Специалният пратеник на ООН за Сирия Геир Педерсен:
Специалният пратеник на ООН за Сирия Геир Педерсен разпространи изявление, в което подчертава "ясно изразеното от милиони сирийци желание да бъдат въведени стабилни и приобщаващи преходни мерки".
Педерсен призовава всички сирийци да дадат приоритет на диалога, единството и зачитането на международното хуманитарно право и правата на човека, докато се стремят да възстановят обществото си. Той допълва, че е готов да подкрепи сирийския народ в пътя му към стабилно и приобщаващо бъдеще.
Ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флечър:
"Събитията в Сирия се развиват със забележително темпо. Повече от десетилетен, конфликтът доведе до разселването на милиони хора. Сега все още има много хора, които се намират в опасност. Ще се отзовем навсякъде, по всяко време и по всеки възможен начин, за да подкрепим хората в нужда. Ще осигурим на приемните центрове храна, вода, гориво, палатки, одеяла", пише в Флечър в изявление.
Британската вицепремиерка Анджела Рейнър:
"Диктатурата и тероризмът създават проблеми за народа на Сирия, който вече се сблъска с толкова много трудности, а също така и дестабилизират региона. Ето защо се нуждаем от политическо решение, в което правителството да действа в интерес на сирийския народ. Това искаме да видим", каза Рейнър.
"Ние определяме тъкмо този тип демокрация като правилен за света. И да се надяваме, че сирийския народ ще получи тъкмо това", подчерта британската вицепремиерка.
Филипинското министерство на външните работи:
Филипините призовават всички засегнати страни да проявят сдържаност и да не допускат по-нататъшно насилие, за да се избегнат жертви сред цивилното население.
Външното министерство в Манила посочва, че е загрижено за положението на филипинските граждани в Сирия и ги призовава да вземат необходимите предпазни мерки и да поддържат връзка с филипинското посолство в Дамаск.