Решението за приемането ни в Шенген е един позитивен знак. Първо трябва да направим един анализ защо 12 години бяхме извън Шенген. Нормално е опозицията да е недоволна. Това заяви арабистът проф. Владимир Чуков в предаването „Лице в лице” по БТВ.
Той подчерта, че по Дъблинското споразумение сме длъжни и ще приемем мигранти. „Ние и Румъния трябваше да се обединим и да се борим заедно за по-бързото ни приемане в Шенген. Ето румънците изчислиха какви са пропуснатите ползи за тях от неприемането им в Шенген. Това е разликата в манталитета. Румъния е пример за България с външната си политика. Трябва да го разберат нашите политици, че седейки си мирно, нещата няма да станат”.
"Трява един стратегически влог, един регионален блок между България, Гърция и Румъния. Не само икономика, не само сигурност. Политиката едновременно да е заедно и заедно да говорят в ЕС. Ще видите тогава дали Нидерландия, дали която и да е държавица, биха били толкова настоятелни в подобен тип позиции", каза още проф. Чуков.
Марк Рюте е вероятният следващ ръководител на НАТО, прогнозира проф. Чуков.
„Това, което наблюдаваме в Близкия изток е силно обезпокояващо. На този етап нямаме бежанци, но наблюдаваме силно разтрисане на Европа. Конфликтите в Близкия изток разяждат и Европа. Събитията в Газа са такива, когато в Европа си отидоха англичаните с Брекзит. До тогава нямаха нищо против нас и разширяването на Шенген”, поясни анализаторът.
„Този атентат, който се случи, е най-кървавият в историята на Иран. Прокрадва се, че най-вероятно атентатът е направен на същата дата, на която бе убита Махса Амини. Това са вътрешни проблеми на Иран, но режимът се опитва да разшири конфликта. Съмнявам се, че някога ще излезе цялата истина”, смята проф. Владимир Чуков.
„Войната в Украйна е твърде болезнена за нас. Виждате какво стана с демонтажа на Паметника на Съветската армия. Има кръгове в България, които се надяват да има победа за Русия. Ние не сме най-тежкият случай – погледнете балтийските републики. За тях Путин казва, че са част от Русия”, каза още той.