Проф. Вл. Чуков за novini.bg: Вторият човек в Хамас е погребан в „Гробището на мъчениците“ в Бейрут

  • 08 януари 2024 15:21

  • 2867
  • 0
Проф. Вл. Чуков за novini.bg: Вторият човек в Хамас е погребан в „Гробището на мъчениците“ в Бейрут
© личен архив и бнт

Коментар за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.

В четвъртък миналата седмица в присъствието на огромно множество и с реч на главния мюфтия на Ливан Абдел Латиф Дориан бившият втори човек на движението Хамас Салех ал Арури беше погребан в „Гробището на мъчениците“. Последното е създадено през 1958 г., но от 1964 г. в него Организацията за освобождение на Палестина има свой кът. Там се погребват видни лидери на палестински организация, граждански активисти, поети, писатели и други, известни с борбата си срещу Израел.

В него са положени костите на известния палестински поет Гасан Канафани,

който специалисти по българска и палестинска поезия наричат „палестинския Ботев“.

Сред множеството видни „мъченици“ на палестинското движение впечатление прави и гробът на бившия мюфтия на Йерусалим Амин ал Хадж Хюсейни /1985-1974/. Последният е мюфтия на Йерусалим между 1928 г. и 1948 г. От позицията на арабски националист, той се превръща в откровен антисемит. През 1941 г. емигрира в Германия и става съветник на Хайнрих Химлер по „разрешаването на еврейския въпрос“. В Университета в Щутгард са открити източници, отразяващи негов план за изпращане на половин милион евреи след войната в Палестина, с цел доунищожаване. Сред неговата дейност в Берлин е вербуването на мюсюлмани /главно от Босна/, които воюват в рамките на специалните войски на SS (Waffen SS). През 1943 г. е създаден вече специален 13-ти SS корпус "Ятаган", който наброява 21 065 бойци.

Последните се използват предимно за борба срещу антихитлеристките партизани в балканските страни.

Амин ал Хадж Хюсейни изпраща писма до ръководителите на правителствата, съюзници на Третия райх. В тях той ги призовава по време на войната да възпрепятстват по всякакъв начин изпращането на евреи в Палестина. Сред неговите адресати е и тогавашният български министър-председател Богдан Филов. На последния той изпраща две писма, респективно през 1942 г. и 1943 г. Преди смъртта си видният колаборационист на Третия райх пише писмо до правителството на Израел да се завърне в родния си град Йерусалим, за да бъде погребан, но молбата му е отхвърлена.        

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2867 0

Свързани новини

Водещи новини