"Избиха мъжете, момичетата превърнаха в робини": Там ужасът намери своето име

"Избиха мъжете, момичетата превърнаха в робини": Там ужасът намери своето име
Getty Images, архив

Над 5 000 души са избити, близо 7 000 жени, деца и старци са отвлечени или принудени да се укриват из планините на Кюрдистан. Трагедията на язидите в Северен Ирак е невъобразима. Германия смята да я признае за геноцид, пише Deutsche Welle.

Светът знаеше какво се случва в Северен Ирак, но не направи необходимото, за да спре убийствата. През 2014 година тогавашният външен министър на Германия Зигмар Габриел беше заявил по този повод: „Това е подготовка за геноцид. Точно за това става въпрос. Изглежда там искат да изкоренят културната общност на язидите“.

Парламентът на Иракски Кюрдистан определи днешната дата за ден на геноцида срещу язидите

Невъобразими престъпления

Хакима Таха е свидетелка на престъпленията в Коджо, превърнал се в център на кланетата в населения предимно с язиди район в Северен Ирак - Синджар. "Разделиха ни, мъжете бяха отведени и избити до един“, заяви тя по време на изслушване в Комисията по човешките права в германския Бундестаг. И още: възрастните жени също са били избити, а по-младите и момичетата са превърнати в робини, изнасилвани и продавани.

Момчетата са били изпращани в медресета, за да изучават Корана, или обучавани за бойци и атентатори-самоубийци. Правозащитничката и адвокатка на язидите Дюзен Текал също е свидетелка на чудовищните престъпления. Тя е благодарна за това, че Германия смята да признае това за геноцид. „Коджо вече не съществува. Той е синоним за геноцид, място на мрака“, заяви активистката пред комисията в Бундестага.

"Чудовищният образ на войната“

Според Текал не се налага да търсим образци в миналото, за да начертаем чудовищния образ на войната. „Престъпленията в Коджо го олицетворяват“, посочва тя. Искането на четири парламентарни фракции в Бундестага за признаването на тези престъпления за геноцид ще даде име на този чудовищен образ „Отдавна трябваше да нарушим това мълчание. Именно заради собствената ни история е наш дълг да назоваваме с истинското им име престъпленията срещу човечеството – независимо къде се извършват“, подчерта депутатът-либерал Петер Хайд.

Над 5 000 избити, повече от 7 000 отвлечени, стотици хиляди прокудени. И до днес те се укриват някъде из планините на Кюрдистан. „Те са истинските обвинители, отзвукът от техните викове за помощ още не е заглъхнал“, казва Дюзен Текал. Тя призова депутатите не само да признаят целия този ужас за геноцид, но и да подкрепят смелите язидки и техните деца, които търсят убежище.

Все още нови масови гробове

Петицията за признаване на геноцида над язидите е внесена в германския парламент от Годар Алкайди, представител на язидската общност. Той заяви, че е крайно време след травмата на жертвите да започне „кошмарът за извършителите“. Стотици германци също са се сражавали в редиците на т.нар. „Ислямска държава“, а много от извършителите на престъпления и днес живеят необезпокоявано в Германия. Затова и в проекта за решение на Бундестага е записано, че отговорност на Германия е да преследва извършителите съгласно международното наказателно право и независимо от тяхната националност. 

Все още в Ирак биват откривани масови гробове. И все още над 2700 души се водят безследно изчезнали. В Коджо тогава са избити над 400 мъже, а 1250 жени, включително бременни, както и множество деца и старци са били отвлечени. Много от безименните жертви все още лежат в масови гробове. „Можем да говорим са справедливост, чак когато жертвите бъдат погребани, техните убийци – наказани, а съдбата на безследно изчезналите бъде изяснена“, казва в тази връзка депутатката от фракцията на социалдемократите Деря Тюрк-Нахбаур.

Водещи новини

Още новини