Иран назначи бивш министър на пътищата за шеф на ядрената си агенция

share

Иранският президент Ебрахим Раиси назначи нов директор на ядреното ведомство на страната, съобщи държавната телевизия. Така той заменя на поста най-известния ирански ядрен физик със санкциониран от ООН министър, за когото не е известно да има опит в ядрената енергетика, но който е с връзки с министерството на отбраната, съобщава БТА.

Новият твърдолинеен ирански президент избра 64-годишният строителен инженер Мохамад Еслами, който преди отговаряше за пътната мрежа на страната, да оглави иранската гражданска ядрена програма и да бъде един от няколкото вицепрезиденти на страната. Той наследява на поста Али Акбар Салехи, получил образованието си в САЩ учен, който беше ключов играч в годините на усилената международна дипломация, довела до разпадналото се ядрено споразумение от на Техеран със световните сили от 2015 г.

Али Хаменей постави знак за равенство между Байдън и Тръмп

През 2008 г., когато Еслами е ръководител на иранския Институт за обучение и изследвания в областта на отбранителната промишленост, ООН го включва в "черния си списък" за съпричастност към дейността на Иран по разработването на ядрено оръжие, а конкретното обвинение е "участие в закупуването на забранени стоки, оборудване, материали и технологии".

При управлението на сравнително умерения бивш президент Хасан Рохани Еслами е министър на пътищата и градското развитие. Преди през 2018 г. да влезе в кабинета, той години наред работи в иранската отбранителна индустрия, включително като заместник-министър на отбраната с ресор изследвания и военна промишленост. Има дипломи в областта на строителното инженерство от Детройтския университет в Мичиган и Университета на Толедо в Охайо.

Иранските медии не съобщават подробности за опита на Еслами в ядрената сфера, но работата му като инженер говори за подновен фокус на Иран върху строителството на електроцентрали в момент, когато страната страда от хроничен проблем със спиранията на тока.

Иран строи две ядрени мощности за производство на енергия като допълнение към единствения си действащ 1000-мегаватов реактор в южния град Бушер, пуснат в експлоатация през 2011 г. с помощта на Русия. В дългосрочния си енергиен план Иран си поставя за цел да постигне капацитет за производство на енергия от 20 000 мегавата.

Водещи новини

Още новини