Иранският президент Ебрахим Раиси назначи нов директор на ядреното ведомство на страната, съобщи държавната телевизия. Така той заменя на поста най-известния ирански ядрен физик със санкциониран от ООН министър, за когото не е известно да има опит в ядрената енергетика, но който е с връзки с министерството на отбраната, съобщава БТА.
Новият твърдолинеен ирански президент избра 64-годишният строителен инженер Мохамад Еслами, който преди отговаряше за пътната мрежа на страната, да оглави иранската гражданска ядрена програма и да бъде един от няколкото вицепрезиденти на страната. Той наследява на поста Али Акбар Салехи, получил образованието си в САЩ учен, който беше ключов играч в годините на усилената международна дипломация, довела до разпадналото се ядрено споразумение от на Техеран със световните сили от 2015 г.
През 2008 г., когато Еслами е ръководител на иранския Институт за обучение и изследвания в областта на отбранителната промишленост, ООН го включва в "черния си списък" за съпричастност към дейността на Иран по разработването на ядрено оръжие, а конкретното обвинение е "участие в закупуването на забранени стоки, оборудване, материали и технологии".
При управлението на сравнително умерения бивш президент Хасан Рохани Еслами е министър на пътищата и градското развитие. Преди през 2018 г. да влезе в кабинета, той години наред работи в иранската отбранителна индустрия, включително като заместник-министър на отбраната с ресор изследвания и военна промишленост. Има дипломи в областта на строителното инженерство от Детройтския университет в Мичиган и Университета на Толедо в Охайо.
Иранските медии не съобщават подробности за опита на Еслами в ядрената сфера, но работата му като инженер говори за подновен фокус на Иран върху строителството на електроцентрали в момент, когато страната страда от хроничен проблем със спиранията на тока.
Иран строи две ядрени мощности за производство на енергия като допълнение към единствения си действащ 1000-мегаватов реактор в южния град Бушер, пуснат в експлоатация през 2011 г. с помощта на Русия. В дългосрочния си енергиен план Иран си поставя за цел да постигне капацитет за производство на енергия от 20 000 мегавата.