Израелците гласуват трети път за година, ще има ли разлика този път?

Getty (архив)
share

На 2 март израелците безпрецедентно ще се отправят към избирателните урни за трети път за по-малко от година. Има обаче сериозни опасения, че резултатът отново няма да бъде много по-различен от последното гласуване, коментира ДПА.

Управляващата консервативна партия на премиера Бенямин Нетаняху Ликуд отново е в остра битка срещу центристката партия "Синьо и бяло" на бившия военен шеф на Генщаба Бени Ганц. Трябва обаче да се отбележат две важни неща, случили се след последните две гласувания, състояли се през април и септември 2019 г., след които нито Нетаняху, нито Ганц успяха да съставят управляваща коалиция. На 28 януари израелският главен прокурор най-после повдигна обвинения в корупция срещу Нетаняху, за първи път в историята на страната срещу действащ премиер.

Израелските леви партии се обединяват срещу премиера Нетаняху

Съвпадение или не, в същия този ден президентът на САЩ Доналд Тръмп представи спорния си дългоочакван план за Близкия изток, който би дал на Израел зелена светлина да разшири в близко бъдеще суверенитета си върху над 30 процента от окупирания Западен бряг, включително върху всички еврейски селища там и стратегическата долина на река Йордан.

Въпросът сега е: Кое от тези две събития ще натежи повече в преценката на гласоподавателите на тези избори?

Нетаняху се надява да спечели пети премиерски мандат и представя обещанието на Тръмп като свое лично, историческо постижение. Неговите съперници, не на последно място Ганц, изтъкват, че най-дълго управлявалият премиер на Израел ще бъде задължен два пъти седмично да се явява в Областния съд на Ерусалим, което означава, че няма да има достатъчно време да се занимава както трябва с държавните дела. Те се позовават също на етични ограничения, твърдейки, че Нетаняху не може да продължи да ръководи страната, докато е подсъдим.

"Синьо и бяло" сочи правните неволи на Нетаняху като причина за отказа си да обсъжда създаването на правителство на единството, и отказва да седне на една маса за преговори с "Ликуд", докато тя се оглавява от подсъдим премиер.

Нетаняху е обвинен във вземане на подкупи, измама и длъжностно престъпление, твърди се, че е предлагал политически услуги срещу положително отразяване в медиите и е осигурявал бизнес контакти за богати фирми в замяна на скъпи подаръци. Той нарича повдигнатото му обвинение опит за преврат.

Нетаняху освободи 4 министерски поста в Израел заради обвиненията в корупция

Засега твърдите поддръжници на Нетаняху изглежда не се впечатляват от обвиненията срещу него и в партията му няма открит бунт срещу него, противно на някои прогнози. Според най-новите проучвания на общественото мнение блокът начело със "Синьо и бяло", включващ левоцентристки и арабски партии, ще спечели 58-59 места в 120-членния Кнесет, а блокът от десни и религиозни партии ще получи 52-54. Последният, обаче, не включва 8-те вероятни мандата за Авигдор Либерман от утранационалистическата, но светска партия "Израел Бейтену" ("Нашият дом Израел").

Либерман и две ултраортодоксални партии, които имат общо 14 места, отказват да влязат в едно правителство заради настояването на Либерман семинаристите от религиозните еврейски училища да служат в армията и да се разреши работата на обществения транспорт в еврейския шабат, т.е. съботните дни.

Проучванията на общественото мнение не показват много по-различни резултати от тези след изборите на 17 септември, в които центристкият блок начело с Ганц спечели 57 места срещу 55 за блока на Нетаняху. "Синьо и бяло" на Ганц като че ли бележи известен напредък и според последната анкета ще спечели около 36 места срещу 33 за "Ликуд" на Нетаняху. За сравнение, на изборите през септември "Синьо и бяло" получи 33, а "Ликуд" 32. Дали обаче тази минимална разлика в броя на мандатите ще бъде достатъчна за съставяне на коалиция?

Бенямин Нетаняху обеща да инвестира милиони в сигурността на еврейските селища на Западния бряг

Израелският политически експерт Джонатан Ринхолд от Центъра за стратегически проучвания Бегин-Садат (БЕСА) смята, че ако не избухне конфликт в Газа, резултатите от третите поред избори ще бъдат подобни на предишните. Според него обаче усилията за създаване на коалиция този път ще са от решаващо значение. "Не мисля, че ще има четвърти избори", казва професорът. "На ултраортодоксалните партии им свършват парите за техните институции, което значи, че ако не са в правителство, те могат да се окажат в сериозен финансов стрес. Мисля, че това ще ги направи по-сговорчиви", обяснява той.

Нещо още по-важно: Ринхолд смята, че Нетаняху, който няма имунитет и процесът срещу него трябва да започне две седмици след изборите, е в много по-слаба позиция, която ще стане неудържима, особено ако той за трети път не успее да състави управляваща коалиция.

Ловкият Нетаняху обаче е като котка с девет живота. "Ще бъде много трудно за всяка от двете страни да състави правителство, ако между тях няма разлика от поне 5 или 6 мандата в полза на едната - сценарий, който изглежда малко вероятен, казва политическият анализатор Ефрат Кнолер от университета "Бар Илан" край Тел Авив. "Четвърти избори ще бъдат най-големият кошмар, който може да сполети Израел", казва той

Водещи новини

Още новини