САЩ са постигнали стратегическа сделка за използване на пристанища с Оман днес, която според представители на администрацията във Вашингтон ще позволи на американските военни по-добър достъп до региона на Залива и ще намали необходимостта да се изпращат кораби през Ормузкия проток, информира Ройтерс.
Споразумението урежда достъпа на САЩ до съоръжения и пристанища в Дукм и Салала и "потвърждава ангажиментите на двете страни за насърчаване на взаимните цели в сигурността", се съобщава в изявление на американското посолство в Оман.
Оман разглежда договора от икономическа гледна точка, като иска да развие Дукм, запазвайки същевременно "швейцарския" си неутралитет в политиката и дипломацията на Близкия изток.
САЩ обаче са все по-обезпокоени от разширяването на ракетната програма на Иран, която се разви през последните години въпреки санкциите и дипломатическия натиск на Вашингтон.
Техеран в миналото е заплашвал да блокира Ормузкия проток, който е важен маршрут за морския превоз на петрол на излаза от Персийския залив в отговор на враждебни действия на САЩ.
Представители на американските власти отбелязаха, че споразумението ще разшири възможностите на американската армия в региона при всякакъв вид кризи.
Дукм е идеално пристанище за големи кораби и дори е достатъчно голямо за самолетоносач, посочи друг източник от администрацията.
За Оман сделката ще подпомогне усилията на страната да превърне някогашното рибарско селище на 550 км южно от столицата Маскат в ключов промишлен и пристанищен център за Близкия изток.
Тя също така ще постави Вашингтон в по-добра позиция в глобалната надпревара за влияние с Китай.
Китайски компании възнамеряваха да инвестират до 10,7 млрд. долара в проекта Дукм съгласно споразумение, което трябваше да има търговски, а не военен характер.
Според американски представител обаче отношенията с Китай изглежда не са толкова силни, колкото се очакваше да бъдат преди няколко години, пише БТА.