Мирните преговори за Сирия в Женева не трябва да предвиждат амнистия за престъпленията срещу човечеството или военните престъпления, извършени в тази страна, заяви днес в швейцарския град върховният комисар на ООН за правата на човека Зеид Раад ал Хусейн, цитиран от Франс прес.
Когато се обмисля края на един конфликт, се разглежда и въпросът за амнистии, каза Хусейн на пресконференция. "В ООН имаме принципна позиция, която е че не трябва да се дава амнистия на заподозрените в престъпления срещу човечеството или военни престъпления", отбеляза върховният комисар на ООН за правата на човека. Той добави, че по време на преговорите посредниците ще настояват за спазването на тази позиция пред страните, участващи в конфликта, предаде БТА.
Ако се докаже пред съда, че гладът е бил използван като оръжие в град Мадая, това ще бъде не само военно престъпление, но и престъпление срещу човечеството, заяви върховният комисар, цитиран от Ройтерс. Според организацията "Лекари без граница" от 1 декември в Мадая 46 души са станали жертви на глада.
Съдбата на Мадая, където 40 000 души са обсадени от месеци от силите на режима в Дамаск, стана символ на страданията на мирните граждани в Сирия от началото на конфликта и е важна точка в преговорите за мир в Женева. Основните сирийски опозиционни групи искат да се приложи резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която изисква прекратяване на бомбардировките и хуманитарен достъп до обсадените райони, припомня АФП. Две шиитски селища, Фуа и Кафрая, са обсадени от бунтовническите сили, но ситуацията в тях се смята за по-малко катастрофална.
Хусейн освен това изрази надежда, че след 5 години на публични екзекуции в Сирия преговорите с посредничеството на специалния представител на ООН за Сирия Стафан де Мистура ще сложат край на нарушенията на правата на човека и на международното хуманитарно право. Според оценки на ООН има десетки хиляди хора, държани в затвора без присъда. Разбира се, те трябва да бъдат освободени, подчерта върховният комисар по правата на човека.