Косовският премиер Албин Курти не се яви пред Специалната прокуратура на страната си където бе извикан като свидетел, предаде КосоваПрес, цитирана от БТА.
Това бе съобщено от говорителката на Специалната прокуратура Лиридона Козмачи, която поясни, че от службата на министър – председателя в Прищина са информирали, че Курти не е могъл да се яви в прокуратурата, тъй като пътува извън страната.
Премиерът на Косово получи миналата седмица призовка от Специалната прокуратура на Косово да се яви в качеството си на свидетел в прокуратурата на 16 декември в 9:30 ч. местно време (10:30 българско).
Според правителствения говорител Пърпарим Крюезиу чрез тази призовка се прави опит за въздействие върху парламентарните избори, които ще се проведат в Косово на 9 февруари 2025 г.
От Специалната прокуратура не посочиха по кое дело Курти е извикан да свидетелства, а косовският премиер не каза дали ще се яви след призоваване.
Днес от държавното обвинение информираха, че ще изготвят нова призовка за Курти за друга дата съгласно действащото законодателство.
В петък и събота Курти посети Хърватия, а в неделя – Словения.
В Загреб косовският премиер се срещна с хърватския си колега Андрей Пленкович, с когото обсъди двустранните отношения и подкрепата на Хърватия за европейския път на Косово.
След срещата двамата участваха в икономически форум, чиято тема бе по-нататъшното укрепване на икономическото сътрудничество между двете страни. Подписани бяха споразумения в областта на социалната защита, взаимното признаване на шофьорските книжки, както и за сътрудничество при природни бедствия и аварии.
Косовският премиер съобщи в социалната мрежа Екс, че по време на посещението си в Загреб се е срещнал и с хърватския президент Зоран Миланович, с когото е обсъдил „силните и нарастващи връзки между двете страни .
„Нашите дискусии също така бяха фокусирани върху решаващата роля на НАТО и аз подчертах важността на присъединяването на Косово към алианса“, написа Курти.
По време на срещата си с Миланович Курти е изтъкнал значителния демократичен напредък и икономически растеж, които Косово е постигнало през последните четири години.
В рамките на посещението си в Хърватия Курти се срещна и с председателя на хърватския парламент (Сабор) Гордан Яндрокович, с когото разговаря за важността на сътрудничеството между парламентите на двете страни и необходимостта от продължаване на укрепването на силните връзки между Косово и Хърватия.
Курти написа в Екс, че по време на срещата си с Яндрокович е говорил и за ситуацията със сигурността в Косово и региона след нападението над канала Ибър-Лепенац, насочено към критичната инфраструктура в Косово.
На 29 ноември т.г. в село Вараге край Зубин поток в Северно Косово експлозия повреди водопроводния канал Ибър-Лепенац (на албански Ибър-Лепенц), който доставя вода както за охладителната система на топлоцентралите на Енергийната корпорация на Косово (KEK), които генерират почти цялото електричество в страната, така и за Северно Косово, Прищина и околностите ѝ.
Прищина определи удара по канала Ибър-Лепенац като "терористично нападение". Косовският премиер Албин Курти обвини Сърбия, че стои зад експлозията, но не представи доказателства за това твърдение. Белград от своя страна отрече да е участвал в нападението и го осъди, а сръбският президент Александър Вучич определи обвинението като прибързано и безотговорно.
Сърбия, както и сърбите в Северно Косово, където те са мнозинство, не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на Европейския съюз.
Курти съобщи в социалната мрежа, че вчера се e срещнал в Любляна с вицепремиера и министър на труда, семейството и социалните въпроси на Словения Лука Месец, на когото е благодарил за непоколебимата подкрепа на Словения за Косово на европейската и международната арени, както и за нейния принос към сигурността на Косово чрез мироопазващите сили на НАТО в Косово (КейФОР).
Косовският премиер подчерта, че разговорите му с Месец са били съсредоточени върху по-нататъшното подобряване на двустранните отношения между Косово и Словения, най-вече по начини, които носят конкретни ползи за гражданите на двете държави, включително тези, които живеят в чужбина.
„Точно тази седмица се споразумяхме да инициираме двустранно споразумение за социална сигурност, което ще позволи както на косовските, така и на словенските граждани да осъществят правото си на пенсии и други социалноосигурителни обезщетения в съответните им страни на пребиваване“, допълни Курти.
Премиерът на Косово подчерта в публикацията си, че със словенския вицепремиер са обсъдили и геополитическите предизвикателства, пред които е изправен светът днес, като са се фокусирали „по-специално върху потенциалните въздействия върху Западните Балкани“.