Сърбия предвижда рекордни средства за отбрана от бюджета си за догодина

share

Управляващите в Сърбия заделиха 2,53 процента от БВП за отбрана в бюджета за 2025 година и нарекоха това перо рекорд след гласуването му в Скупщината, съобщават сръбските медии, цитирани от БТА.

За следващата година се предвиждат средства за Министерството на отбраната и сръбската армия в размер на 261,8 милиарда динара.

Това е бюджет на рекордите и Сърбия ще продължи да поставя такива рекорди, каза финансовият министър Синиша Мали пред РТС след вчерашното гласуване на бюджета.

 Според сп. "Икономист" за последните 6 години разходите за отбрана в Сърбия са нараснали със 70 процента, достигайки 1, 4 милиарда долара годишно.

Страната е кандидат за членство в Европейския съюз от 10 години и само преди дни сръбският президент Александър Вучич обяви в интервю пред Би Би Си, че стратегическата му цел е Сърбия да получи пълноправно членство  в общността. Той обаче подчерта, че има намерение да продължи да води самостоятелна външна и външно-търговска политика, която според него отговаря на националните интереси на Сърбия.

По време на гласуването на рекордните суми за отбрана в Скупщината Александър Вучич се срещна с висши военни в страната.

"Сърбия трябва да бъде независима, военно неутрална и най-вече способна да защити с военна сила  народа си от всеки възможен агресор", написа Вучич в един от официалните си профили в Инстаграм след срещата.

До края на 2024 г. се предвижда в сръбската армия да действат 5000 командоси, за което също има заделени бюджетни средства. Ако "Проект 5000" се осъществи, Сърбия ще има най-многобройните спецчасти на Балканите, пишат сръбските медии.

В държавната хазна за догодина в бюджета за отбрана е предвидено перо и за въвеждането на задължителна казарма за срок от 75 дни за мъжете, за жените е по желание.

Сърбия е единствена от страните от Западните Балкани, която категорично отхвърля възможността да се присъедини към НАТО  - отбранителният съюз на европейски държави, Великобритания и Съединените американски щати.

Вчера Скупщината гласува рекорден бюджет и за Службата за Косово и Метохия от 17,2 милиарда динара и допълнителни два милиарда динара от Националната служба по заетостта за подпомагане на безработни лица от Косово, предаде РТС.

Със 144 гласа от общо 250 депутати сръбският парламент одобри всички разходи и приходи в  държавния бюджет без участието на опозицията.

Представители на опозицията отказаха да гласуват и обявиха, че всички решения от вчера са незаконни. Отказът на опозиционните депутатите дойде, след  като в понеделник председателката на Скупщината Ана Бърнабич не прие искането им за вот на недоверие на правителството да влезе в дневния ред, а придвижи напред дебата за бюджета.

Вучич: Стратегическата цел на Сърбия е да стане член на ЕС

Стигна се до пререкания, чупене на микрофони, скандирания и физически сблъсъци в пленарната зала и заседанието беше прекъснато. 

Искането на  вот на недоверие на правителството е заради трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември падна бетонната козирка на жп гарата и уби на място 14 души, а един от тримата най-тежко пострадали почина по-късно в Клиничния център на Войводина.

Под него са се подписали 85 депутати, но по-късно две народни представителки обявиха несъгласие  с начина, по който са били уведомени за събирането на подписи. За внасяне на вот на недоверие в сръбския парламент са достатъчни 60 подписа.

Водещи новини

Още новини