Добивът на нефт от кладенеца "Айбюке Ялчън" в находището в Габар, Югоизточна Турция, надхвърли днес 40 хиляди барела дневно. Това е рекордно постижение в добива на най-качествения нефт в страната. Находището в Габар заема важно място в стратегическите планове на Турция за намаляване на вноса на енергийни източници отвън. Целта е това количество да достигне 100 000 барела дневно. Това заяви турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар на церемония по случай събитието, информира Хаберлер.
По думите му произвежданият в това находище нефт е с най-високото качество в страната.
„Шърнак (окръг, в границите на който е нефтеното находище - бел.авт.), който някога беше известен само с проявите на тероризъм, е на път да стане нефтената столица на страната. Оттук минава стратегическият петролопровод между Ирак и Турция. Надяваме се по този тръбопровод нашият собствен нефт да бъде достъпен за световните пазари. Днес е празник, а той е още по-вълнуващ, защото надхвърлихме прогнозните количества", каза министърът.
По информация на турското енергийно министерство в находището в Габар са разкрити 33 нефтени кладенци, като се предвижда до края на тази година да достигнат 95.
Миналата година турският президент Реджеп Ердоган обяви, че на върха на планината Габар в окръг Шърнак в Югоизточен Анадол е открито най-голямото нефтено находище в 100-годишната история на турската република. То се намира на дълбочина 2,9 км, с производствен капацитет от 100 000 барела дневно.
Производственият обект бе кръстен на учителката Айбюке Ялчън, която бе убита от терористи на Кюрдската работническа партия (ПКК) през 2017 г., отбелязва БТА.