4 часа сръбските власти на граничния пункт „Рибарци - Олтоманци“ не допускаха да влезе в Сърбия българинът Александър Димитров от Босилеград. Причината е, че носи книги на български език. Това са три броя на „Елегия за Краището, която описва съдбата на българите в Западните покрайнини“. Автор е бившият консул на България в Ниш Едвин Сугарев.
„Не нарушавам закона и властите нямат никакъв аргумент да ме притесняват", казва Димитров, пред БТА, който е и дописник на агенцията в Босилеград. Според сръбските правила той може да носи до 3 книги от едно заглавие през митницата. "Говорих с консула на България в Ниш Димитър Цанев, той ме подкрепи и обеща да говори с властите", посочи Димитров.
Инцидентът се случва в навечерието на работното посещение в Босилеград на ръководителя на отдела за сътрудничество при Делегацията на ЕС в Сърбия Никола Бертолини. На 10 август Бертолини ще се срещне по социални проекти с местната власт.
"Над 100 години сръбска антибългарска асимилаторска политика в Западните покрайнини!
В ролята ми на български представител в Европейския парламент изисквам от Европейската комисия не само отговори, но и срещи между представители на ЕК и българската общност в Сърбия!
За пореден път нарушени права на братята ни от Западните български покрайнини. Председателят на гражданското сдружение „Глас“ – Босилеград Александър Димитров е задържан на ГКПП „Рибарци – Олтоманци“, защото превозва три екземпляра от книгата на бившия български консул в Ниш Едвин Сугарев.
Няма нужда да разказвам за това какъв корав българин е Александър или баща му Димитър, непреклонни пред несправедливостта, която донесе Ньойският договор, оставяйки Западните покрайнини в ръцете на сръбските свинепаси.
Антибългарската политика, водена от Белград повече от 100 години, е геноцид срещу българите и това показват цифрите. За този период от над 120 хил. сега българската общност е около 15 хил. души. Нашата борба да защитим всеки един българин продължава и няма да се откажем, като ще работим с всички средства", пише във Фейсбук евродепутатът Ангел Джамбазки.