Политическата Група на прогресивния алианс на социалисти и демократи в Европейския парламент призова президента на Сърбия Александър Вучич да направи ясен проевропейски избор и да въведе санкции срещу Русия, съобщава вестник "Данас".
Втората по големина група в Европейския парламент призова Александър Вучич да обнови демокрацията и върховенството на закона в страната и сериозно да възприеме реформите по европейския път. В съобщение по повод победата на Вучич и неговата Сръбска прогресивна партия на изборите в неделя социалистите и демократите посочват, че Белград трябва възможно по-скоро да се присъедини към санкциите на ЕС против Русия, а обратното поведение на Сърбия ще има последици за нейната европейска перспектива.
"Връщането на плуралистичния парламент в Сърбия е позитивна стъпка. Същевременно социалистите и демократите съжаляват заради ограничените възможности на избирателите да направят избор въз основата на информации, свободни от непрекъснат натиск на управляващата партия", се казва в съобщението.
Депутатът от социалистите и демократите Теис Рутен, шеф на делегацията на Европейския парламент, която наблюдава изборите в Сърбия, заяви, че главният успех в този процес е участието на опозицията, но за съжаление, освен активното участие на избирателите, не може да добави нищо позитивно. Той каза, че в изборите напълно е доминирала управляващата партия.
"СПП и нейните съюзници извършваха натиск върху избирателите, злоупотребяваха с медийната сцена и отново потвърдиха нашето разочарование от събитията в Сърбия", каза евродепутатът. Рутен отбеляза, че освен всичко това, в следващия състав на сръбския парламент ще има и крайно десни партии.
Той добави, че е важно да се подчертае, че провеждането на три различни нива на избори по едно и също време не би трябвало да бъде практика в крехки демокрации, тъй като слабите изборни условия са основа за злоупотреба от властите.
Хърватският евродепутат Тонино Пицула заяви, че Европейският съвет не трябва да отваря нови глави в присъединителните преговори със Сърбия, докато правителството на Вучич не направи ясен избор за ЕС, докато не се откаже от целенасочено унищожаване на върховенството на закона и докато не въведе санкции срещу Русия.