Румъния е с най-висока смъртност на пациенти с Ковид-19 в ЕС, информира в заглавие днес в. "Ромъния либера" и посочва, че през последните две седмици страната се е изкачила от второ на първо място в черната класация.
По данни, актуални към 10,00 ч. на 2 август, броят на починалите пациенти с коронавирусна инфекция е 2413 души, а общият брой на заразените 53 186.
През последните 14 дни Румъния заема първо място сред страните членки на ЕС и Великобритания по брой на смъртните случаи на 100 000 граждани с 1,8 смъртни случая. Във Великобритания този показател е 1,3, а в Швеция 1,2 смъртни случая на 100 000 души, пише вестникът.
За съжаление, посочва "Ромъния либера", страната се нарежда на второ място в ЕС и що се отнася до брой на заболелите - 77,7 случая на 100 000 души. Само Люксембург - с 229,7 случая на 100 000 души, стои по-зле от Румъния, посочва вестникът. Румъния е изпреварила по този показател Испания, където има 60,2 случая на 100 000 души, и Белгия - с 39,8 нови случая на 100 000 души, отбелязва "Ромъния либера".
Тези тревожни данни за еволюцията на епидемията карат все повече европейски държави да поставят Румъния в "червените" си списъци и да налагат карантина и задължителни тестове за Ковид-19 на лицата, които идват от страната, пише вестникът и допълва, че последните два примера са на Белгия и Чехия. Белгия въведе от 1 август ограничения за румънски граждани от 24 окръга, а Чехия въвежда от днес (3 август) ограничения за цяла Румъния.
"Ромъния либера" пише още, че от данните, подавани към Европейската система за наблюдение на случаите на Ковид-19, се забелязва тенденция на увеличаване на случаите в Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Люксембург, Холандия, Полша, Румъния и Испания. Това обаче зависи от редица фактори, сред които брой на правените тестове. Люксембург е с най-висок брой направени тестове, следван от Дания, Кипър, Австрия, Ирландия и Португалия, отбелязва изданието.
"Започва истинската криза на трудовия пазар", обявява в заглавие в. "Зиарул финанчиар". Над 875 000 души са останали без работа, а броят на прекратените договори от 15 юли е двойно по-висок спрямо същия на 1 юни, посочва изданието.
По данни на Инспекцията на труда в периода 16 март - 15 юли в румънската икономика са заличени над 875 000 работни места. Местната икономика е губила по повече от 7200 работни места дневно от началото на извънредното положение до 15 юли. Броят на прекратените трудови договори от 15 юли е близо два пъти по-висок от регистрирания на 1 юни (467 453 прекратени договора), пише "Зиарул финанчиар" и напомня, че от тази дата държавата вече не отпуска помощ за т.нар. "техническа безработица" на всички компании, а само на онези, в които продължават ограниченията, наложени заради пандемията.
Темата за произвеждането на местните избори, насрочени за 27 септември, породи големи разногласия между представителите на политическите партии, пише днес в. "Евениментул зилей". Бившият премиер Калин Попеску Таричану, който е лидер на партията Алианс на либералите и демократите (АЛДЕ), е категорично против организирането на вота. Според Таричану ще бъде голяма грешка местните избори да се произведат сега, защото проблемите, причинени от коронавируса, са далеч от разрешени. Таричану обръща внимание и на факта, че в този период на ограничения е невъзможно да се води предизборна кампания.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?