Лидерите на Косово се противопоставят на идеята за "Балкански Шенген“

Pixabay
share

Косовските лидери са против идеята за мини-шенгенска зона за Западните Балкани, обсъдена през почивните дни на регионална среща на върха в Охрид, Северна Македония, съобщава електронното издание на прищинския ежедневник Zeri. Същевременно друг водеж вестник в страната – Koha Ditore отбелязва, че в Косово разглеждат „мини Шнеген“ като инициатива, която подкопава неговата държавност.

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев, министър-председателят на Албания Еди Рама, президентът на Сърбия Александър Вучич и председателят на Съвета на министрите на Босна и Херцеговина Денис Звиздич подписаха съвместна декларация, в която обещаха да сътрудничат за премахване на пречките пред свободното движение на хора, стоки, услуги и капитал в региона.

Държавният глава на Косово Хашим Тачи отказа да участва в срещата на върха по няколко причини: „Първо, Косово умишлено беше подминато от Сърбия при първата среща на върха на тази нова регионална инициатива. Второ, единствената визия на Косово остава членството в Европейския съюз и НАТО. Следователно ние не искаме при никакви обстоятелства да заменяме евроатлантическата си интеграция с каквато и да е регионална инициатива. И накрая, тази регионална инициатива е безсмислена, ако Сърбия и Босна и Херцеговина не признаят независимостта на Косово", обясни президентът на най-младата държава на Балканите в пост в социалната мрежа „Фейсбук“.

Косово остава ангажирано с добросъседските отношения и премахването на бариерите пред свободното движение на хора и стоки, увери Тачу, но отбеляза, че той „не може да бъде част от такава среща на върха, в която участват държави, които все още не признават реалността на независимо Косово".

Лидерът на Демократическата лига на Косово (ДЛК) Иса Мустафа също се изказа срещу идеята за „мини-Шенген“, заявявайки, че тя ще доведе до създаването на нова Югославия. „На пръв поглед изглежда като привлекателен проект, но по същество води до нова Югославия, с Албания в състава й, без Хърватия и Словения. Това са идеи, които не сме подкрепили, докато ръководехме правителството и няма да го подкрепим,независимо дали сме в правителството или в опозицията “, написа Мустафа във „Фейсбук“.

„Косово трябва да се стреми към единен европейски пазар, първоначално въз основа на Централноевропейското споразумение за свободна търговия, което също регулира митниците, и да стане част от Шенгенското споразумение, в което са страните от ЕС. Идеята за „мини-Шенген“ се появи, когато проектът на Сърбия за митнически съюз и за икономическия съюз на Западните Балкани, се провали поради противопоставянето на Косово и Черна гора. „С това споразумение бихме прехвърлили суверенитета си на съседните страни, тъй като, както е известно, Шенген предполага единни политики на държавите-членки за безплатни и неконтролирани гранични пунктове. Това би се отнасяло и за инициативата на Сърбия и привържениците на нейната хегемония", допълни Мустафа.

Албанският премиер Рама разкритикува Косово за отказа да участва в срещата на върха. Съгласно думите му фактът, че Сърбия и Босна не са признали Косово, не пречи на страната да участва в други регионални инициативи и да подписва споразумения с европейски представители. „Няма причина Косово да се изключва. Това няма да донесе нищо добро за Косово в момент на силно разгорещен конфликт за митата“, предупреди Рама и обяви, че следващата среща ще се проведе на 21 декември в Драч.

Междувременно президентът на Сърбия отхвърли твърденията, че инициативата е опит за създаване на нова Югославия. Той поясни, че нейната цел е да насърчи регионалното сътрудничество, за да се даде възможност за по-добър живот на гражданите на всички държави от Западните Балкани. „Тук не става дума за създаване на нова Югославия", увери Вучич и добави, че свободното движение на хора и стоки ще спести пари и време за всички граждани.

Водещи новини

Още новини