Управителят на Китайската централна банка обяви днес, че икономиката на азиатския гигант се е сблъскала с "предизвикателства", но предупреди, че никакъв мащабен план за възстановяване не е на дневен ред, предаде БТА, цитирайки Франс прес.
За сметка на това по време на финансов форум в Шанхай Пан Гуншън призова за по-голяма финансова стабилност.
Борейки се с кризата с недвижимите имоти, вялото потребление и значителната безработица сред младите хора, Китай изпитва затруднения да даде тласък на икономиката си от вдигането в края на 2022 г. на строгите здравни мерки по време на пандемията от КОВИД-19.
Властите засилиха мерките за подкрепа на частния сектор, строителството на инфраструктура и потреблението. Те обаче не са стартирали голям план за възстановяване.
"Китайската икономика продължава да се възстановява и да отчита подобрение, но продължава да се сблъсква с някои предизвикателства", каза в реч пред форума Пан Гуншън.
"Основните предизвикателства са недостатъчното търсене (...) , както и все по-сложната обща картина и нарастващата несигурност на външната среда", отбеляза той.
Той подчерта, че институцията му "ще избегне по-голямо смекчаване или затягане на паричната политика".
"Поддръжката на стабилността на цените и насърчаването на умерено възстановяване на цените са важни, но "ние ще използваме гъвкаво политически инструменти като лихви и съотношения на задължителните резерви", заяви Пан.
Китайското правителство си е поставило за цел растеж от около 5 на сто тази година. Редица икономисти определят тази цел като твърде амбициозна.
Китай регистрира през миналата година един от най-слабите си растежи от десетилетия насам от едва 5,2 на сто.
Международният валутен фонд (МВФ) обяви в края на май, че прогнозата му за китайския растеж е по-оптимистична тази година, като все пак предупреди, че предизвикателствата за осъществяване на промишления и бюджетен план остават.
Мерките на Пекин за подкрепа на сектора на недвижимите имоти за момента имат незначително влияние.