Индийският премиер Нарендра Моди замина на държавно посещение в САЩ, което се очаква да бъде крайъгълен камък в отношенията между двете страни и да задълбочи и разнообрази партньорството им, съобщава "Ройтерс".
Моди е бил в САЩ пет пъти, откакто стана министър-председател през 2014 г. Визитата от 21 до 24 юни обаче ще бъде първата с пълен дипломатически статут на официално държавно посещение.
Това е и едва третото държавно посещение от президентството на Джо Байдън и третото на индийски лидер в САЩ, което показва укрепващата връзка между Вашингтон и Ню Делхи и изминатия от тях път, откакто бяха на противоположни страни по време на Студената война.
Очаква се посещението да разшири сътрудничеството между двете държави в отбранителната промишленост и секторите на високите технологии, като Индия получи достъп до критични американски технологии, които Вашингтон рядко споделя с държави, които не са му съюзници.
"Тази специална покана отразява силата и жизнеността на партньорството между нашите демокрации", заяви Моди преди отпътуването си.
Вашингтон счита Индия за жизненоважен партньор в усилията си да се противопостави на разширяващото се влияние на Китай в световен мащаб.
САЩ се надяват, че за тях би била добра една по-силна Индия, способна да защитава собствените си интереси и да допринесе за сигурността в Индо-Тихоокеанския регион.
Американските законодатели поканиха Моди да говори на съвместно заседание на Конгреса. Това ще бъде второто подобно обръщение на индийския премиер - рядка чест за лидер, на когото някога е била отказана виза за влизане в Съединените щати поради проблеми с човешките права.
Посещението на Моди идва на фона на различията в позициите на Вашингтон и Ню Делхи относно нахлуването на Русия в Украйна.
Ню Делхи не осъди войната на Москва и призова двете страни да разрешат различията си чрез дипломация.
За разочарование на Запада, Индия остава зависима от стария си приятел Русия за нуждите си в областта на отбраната и рязко увеличи вноса си на евтин руски петрол.
Запитан относно критиките в САЩ, че Индия не заема по-твърда позиция срещу руската инвазия в Украйна, Моди отвърна, че според него това възприемане на въпроса не е широко разпространено в САЩ.
"Мисля, че позицията на Индия е добре известна и добре разбрана в целия свят. Светът е напълно убеден, че най-важният приоритет на Индия е мирът", подчерта той.
Моди призова за промени в глобалните институции като Организацията на обединените нации, така че да се приспособят към един все "по-многополюсен световен ред" и да бъдат по-представителни за по-бедните страни в света.
Индия би искала да бъде постоянен член на Съвета за сигурност, отбеляза той и допълни, че светът трябва да бъде попитан дали иска Индия да бъде част от него.