Премахват запазените само за жени паркоместа в Южна Корея

Pixabay
share

Столицата на Южна Корея Сеул премахва местата за паркиране само за жени, 14 години след като бяха въведени като защита за жените, предаде Би Би Си.

Местата само за жени бяха въведени през 2009 г. след вълна от насилствени престъпления в сутеренните паркинги. Градските власти обаче казват, че такива места вече не са необходими и ще бъдат превърнати в места за семейно паркиране, пише "Дарик".

 Критиците твърдят, че премахването им е само последният пример за антифеминистка политика в Южна Корея. Чанг Жунг сподели, че използва женските пространства винаги, когато може да намери.

„Чувствам се по-сигурна, когато ги използвам, че няма толкова много опасни хора наблизо. Когато се кача в колата, винаги заключвам вратата незабавно“, каза тя и добави, че е добре запозната с престъпленията на паркинга, често съобщавани в новините.

 Дъщеря ѝ обясни, че е разстроена, че майка ѝ ще се чувства в по-малко безопасност. „Изглежда странно, че премахват нещо, което кара жените да се чувстват сигурни“, каза 27-годишната Парк Йънг-сео.

В Сеул, който е най-големият град в Южна Корея, паркингите с повече от 30 места трябваше да отделят 10% за жени - малко под 2000 от 16 640 обществени паркоместа бяха запазени за жени. Обикновено местата бяха близо до входовете на сградите, за да не се налага жените да минават през тъмните мазета.

Правителствените данни през 2021 г. показват, че повече от две трети от насилствените престъпления, извършени на паркингите в града, са били сексуални престъпления: изнасилване, сексуално насилие и тормоз.

Китайски мол обособи XL паркоместа за жени

 Кметът на Сеул, О Се Хун, който въведе пространствата само за жени, обръща собствената си политика. Той каза, че е време да "помислим за семействата". Новите семейни места ще бъдат достъпни за бременни жени или хора, пътуващи с деца. Градският съвет потвърди, че жените, които не отговарят на тези критерии, няма да имат право да ги използват.

Подобен ход подхранва това, което според критиците е култура на антифеминизъм, която характеризира южнокорейската политика през последните няколко години.

 Мъжете в Южна Корея все по-често твърдят, че политиките, предназначени да облагодетелстват жените, са дискриминационни. Сегашното правителство премахна термина „равенство между половете“ от своята училищна програма по етика и се опитва да закрие министерството си за равенство между половете.

О Кюнг-джин от Асоциацията на корейските жени е разочарована, че пространствата се премахват, но е загрижена за по-широката тенденция. „Правителството се опитва да продължи напред с антифеминистки политики и сега можем да видим тези регресивни политики да проникват в местните власти“, каза тя.

Пилотът Чу Йонг смята, че местата само за жени трябва да изчезнат.

„Тези пространства наистина дискриминират мъжете. Изминаването на 100 метра по-малко не създава кой знае каква безопастност и в наши дни паркингите разполагат с десетки с камери за наблюдение“, твърди 34-годишният мъж.

Автомобилните места само за жени, въведени за първи път в Германия през 90-те години на миналия век, предизвикаха противоречия в Южна Корея.

 Тъй като някои са по-дълги и по-широки, критиците твърдят, че това затвърждава стереотипа, че на жените им е по-трудно да паркират. Действителната причина да са по-големи е, защото се предполага, че жените, които поемат по-голямата част от грижите за децата в Южна Корея, биха оценили допълнителното пространство, за да качват и свалят децата си от колата.

Градската управа планира да започне преустройството на пространствата в края на март.

Водещи новини

Още новини