Руският външен министър е на официално посещение в Мианма

Getty Images (архив)
share

Руският външен министър Сергей Лавров пристигна на официално посещение в Мианма, съобщи ТАСС.

Според съобщенията от Москва предмет на разговорите му с генералите, управляващи страната, ще бъдат теми като сигурността и икономическите въпроси.

Русия е един от най-важните международни поддръжници на правителството на военните в Мианма, което дойде на власт през февруари миналата година, след като те свалиха демократично избрания кабинет на Аун Сан Су Чжи, отбелязва БТА

Хунтата в Мианма екзекутира четирима активисти за демокрация

Малко след пристигането си в столицата Найпидау Лавров се срещна с мианмарския си колега Вуна Маун Лвин и други представители на мианмарското ръководство, съобщи в Туитър руското външно министерство.

Западът изолира генералите в Мианма и им наложи икономически и политически санкции заради завземането на властта и насилствените репресии срещу опозицията.

Посещението на Лавров в Мианма, негово първо, става факт в навечерието на участието му в тазседмичното заседание на външните министри от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) в Камбоджа.

След като миналия февруари армията взе властта, Мианма беше обхваната от политически смутове, които се задълбочават. Армията редовно напада въоръжени продемократични бойци и привържениците им, както и милициите на етническите малцинства, които отдавна водят битка за по-голямо политическо самоуправление. ООН окачестви положението в Мианма като гражданска война.

Аун Сан Су Чжи не се призна за виновна по делото за изборни измами

Русия продължава да е най-големият доставчик на оръжие за Мианма, въпреки призивите от много други страни за налагане на оръжейно ембарго. Изтребители руско производство се използват за нападения срещу територии, контролирани от етнически малцинствени групи.

Русия, но и Китай, другият основен съюзник на управляващите военни в Мианма, успяха да предотвратят налагането на координирани международни санкции благодарение на правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН.

Неполагането на усилия от генералите да възстановят мира и демокрацията в Мианма се очаква да бъде един от главните въпроси, които ще бъдат обсъждани на срещата на АСЕАН. Мианма е една от десетте членки на асоциацията, но тя не приложи плана на организацията за облекчаване на кризата.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че в Найпидау Лавров ще обсъди изгледите пред целия комплекс от отношения между двете страни: политическия диалог, търговията и икономическото сътрудничество, отбраната и сигурността и хуманитарните връзки.

Откакто дойде на власт, генерал Мин Аун Хлайн, който председателства управляващия военен съвет в Мианма, посети Русия два пъти. Между двете страни имаше и размяна на военни делегации.

Водещи новини

Още новини