Свалената от власт лидерка на Мианма Аун Сан Су Чжи отхвърли обвиненията срещу нея по делото за изборна измама, давайки днес за първи път показания по случая в съд в столицата Найпидо, съобщи служител на правосъдната система, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Армията завзе властта от избраното правителство на Су Чжи през февруари миналата година, заявявайки, че на парламентарните избори през 2020 г. са извършени масови измами при гласуването - твърдение, което не е потвърдено от независими наблюдатели на изборите.
Партията на Су Чжи Национална лига за демокрация спечели тези избори с разгромен резултат, докато подкрепяната от военните Партия на солидарността и развитието на съюза се представи слабо.
Осъдителна присъда по делото за изборна измама може да доведе до разпускане на партията на Су Чжи и невъзможност за участие в нови избори, които военните обещаха да се проведат през 2023 г.
Су Чжи вече беше осъдена на 11 години затвор, след като беше призната за виновна по обвинения в незаконен внос и притежание на уокитокита, нарушаване на коронавирусните ограничения, подстрекателство към бунт и корупция.
Обвинението в изборна измама беше отправено през ноември от държавната избирателна комисия, чиито членове бяха назначени от военното правителство. Военните уволниха предишните членове на комисията, които бяха обявили, че на изборите не е имало сериозни нарушения.
Служител на правосъдната система, запознат с делото, заяви, че Су Чжи е заявила пред съда, че не е нарушавала конституцията при провеждането на парламентарните избори през 2020 г. и не е оказвала влияние на избирателната комисия при тези избори и е пледира невинна. Повече подробности за казаното от нея не бяха предоставени, тъй като на адвокатите й е забранено да дават информация за делото.
Служителят, който говори при условие за анонимност, заяви, че Су Чжи изглежда в добро здравословно състояние.
Всички заседания по процесите срещу Су Чжи, които се провеждат в съдебна зала в затвора, са закрити.
Су Чжи е съдена и по обвинение в нарушаване на Закона за служебната тайна, за което се предвижда максимална присъда от 14 години, и по 11 точки от Закона за борба с корупцията, като по всяка точка може да получи до 15 години затвор и глоба.