Китайската икономика нарасна през първото тримесечие по-силно от очакваното, но има риск от рязко забавяне на растежа през следващите месеци с оглед на въведените строги ограничения и локдауни за борба с коронавирусната инфекция в редица големи градове и региони на страната и в резултат на войната в Украйна, предаде БНР.
Брутният вътрешен продукт се повиши през периода януари - март с 4,8% на годишна база при очаквания за по-сдържан растеж с 4,4% и експанзия на китайската икономика с 4% през последното тримесечие на 2021 г.
Спрямо предходното тримесечие БВП се повиши с 1,3% при очаквания за растеж с 0,6% и след нарастване с 1,5% през четвъртото тримесечие на миналата година.
Въпреки по-доброто от очакваното представяне на втората по сила световна икономика, има сигнали за рязко забавяне на икономическата активност през март в резултат на рязко ограничаване на свиването в резултат на серията Covid локдауни, включително в китайския мегаполис Шанхай.
Повишените глобални рискове заради войната в Украйна, строгите противопандемични мерки в Китай и слабият пазар на имоти вероятно ще ограничат икономическия растеж, а някои икономисти виждат дори увеличаване на рисковете от икономическа рецесия.
Индикациите за рязко забавяне на водещата азиатска икономика се виждат от оповестените също днес данни за продажбите на дребно, индустриалното производство и дълготрайните инвестиции през миналия месец.
Индустриалното производство нарасна през март с 5%спрямо годината по-рано след повишение със 7,5% през февруари, като през първото тримесечие то се повиши с 4,5%, но след растеж със 7,5% през периода януари - февруари.
В същото време въведената поредица от локдауни заради коронавирусната вълна в страната доведе до свиване на продажбите на дребно през март с 3,5% на годишна база след скок с 6,7% през февруари, като от началото на годината растежът на търговията на дребно се забави до 3,27% от 6,72% през първите два месеца на 2022 г.
Растежът на дълготрайните инвестиции в Китай пък се забави през първото тримесечие до 9,3% от 12,2% през периода януари - февруари.
Нивото на безработица пък скочи през март до 5,8% от 5,5% през февруари, достигайки най-високо ниво от май 2020 г.
Важните икономически показатели за март бяха повлияни от локдауните в различни райони на страната и най-вече в Шанхай. Това е най-големият град в Китай и централен двигател на икономиката на страната.
Националното статистическо бюро на Китай призна за трудностите, пред които е била изправена икономиката през миналия месец.
"Трябва да сме наясно, че с все по-сложната и несигурна вътрешна и международна среда, икономическото развитие е изправено пред значителни трудности и предизвикателства", отбелязаха от официалната статистика и добавиха:
"Трябва да координираме усилията за превенция и контрол на Covid-19 и икономическото и социално развитие, да направим икономическата стабилност наш основен приоритет и да преследваме напредък, като същевременно гарантираме стабилност, както и да поставим задачата за осигуряване на стабилен растеж на още по-видна позиция"
Анализаторите обаче посочват, че данните за април вероятно ще бъдат още по-лоши, тъй като се проточва във времето локдаунда на китайския търговски център в лицето на Шанхай и на редица други региони.