Близо 300 души от мюсюлманското малцинство рохинги в Мианма пристигнаха днес рано сутринта в индонезийската провинция Ачех, след 6-месечно пътуване по море, съобщиха индонезийските власти, цитирани от Ройтерс.
Полицията в Ачех каза, че дървеният кораб на рохингите бил забелязан от местни рибари на няколко километра от брега на Локсеумаве, преди да достигне плажа Уджунг Бланг малко след полунощ.
По последни данни на борда е имало 297 рохинги, като 181 от тях са жени, а 14 - деца, уточни началникът на местната полиция Ипту Ирванся, цитира БТА.
Очаква се днес групата да бъде настанена в евакуационен център, но предстои проверка дали сред рохингите няма заразени с коронавирус, каза Джунайди Яхя - ръководител на организацията на Червения кръст.
13-годишно момче от групата било откарано в болница с линейка.
Кадри от пристигането на рохингите в Индонезия показват върволица от жени с маски, които носят багажа си в найлонови торби, и мъже, сгушени на пода на подслон със сламен покрив.
Днешното пристигане на рохинги беше предшествано от пристигането на кораб в края на юни. Тогава рибари от Ачех спасиха над 100 бежанци рохинги, сред които 79 жени и деца, след като индонезийските власти първоначално бяха заплашили да ги върнат обратно.
Бягайки от преследване в Мианма и от бежански лагери в Бангладеш, от години рохингите се качват на кораби в търсене на убежище в други южноазиатски държави.
Крис Лева - директорка на проекта Аракан - НПО, която се занимава с кризата с рохингите, каза, че пристигналите днес пътници са тръгнали от Южен Бангладеш в края на март или началото на април и са се насочили към Малайзия. Но властите в Тайланд и Малайзия ги върнали, тъй като граничният контрол е затегнат заради коронавируса.
Трафикантите на хора, които организирали превоза им, ги разпределили на няколко съда, някои от които успели да акостират в Малайзия и Индонезия в края на юни, но неколкостотин останали в морето до снощи.
Трафикантите се обаждали на близките на пътуващите с искане да платят таксата за превоз преди слизането на брега. Изглежда хората са били държани в морето като заложници, той като не всички са били платили, разказа Крис Лева.