Общият брой на пътниците на авиокомпаниите ще се удвои през идните две десетилетия спрямо отчетените миналата година 4,3 милиарда, съобщи Международната асоциация за въздушен транспорт - ИАТА (IATA), цитирана от Франс прес.
Начело на растежа ще бъдат нововъзникващи пазари като тези в Азиатско-тихоокеанският регион и Близкия изток.
Очакваният скок в трафика може да постави под още по-голям натиск авиопревозвачите да допринесат за борбата с климатичните промени и да постигнат "нетната нула" във въглеродните емисии до 2050 година.
Годишният пътникопоток се очаква да се увеличава средно с 3,6 на сто на година до 2043 г. спрямо прогнозирания ръст от 9,7 на сто за текущата година, посочва ИАТА.
Най-бързият темп ще бъде в Азиатско-тихоокеанския регион - средно 4,8 на сто, подхранван от страни като Индия (6,9 на сто) и Китай (5,8 на сто), но и Тайланд и Виетнам (по 6,4 на сто за всяка).
Пътниците в Африка и Близкия изток ще се увеличат с 3,6 на сто, а в Латинска Америка и Карибите - с 2,9 на сто.
Развити пазари като Северна Америка и Европа ще отбележат растеж от съответно 1,7 и 2 на сто, според експертите на ИАТА.
Авиотранспортът в момента допринася за по-малко от 3 процента от световните емисии на въглероден диоксид, но често става обект на критики, тъй като обслужва малка част от световното население.
Авиокомпаниите залагат най-вече на засилено производство на устойчиви авиационни горива, произведени чрез използване на възобновяеми източници. Технологичните предизвикателства при мащабното производство на такива горива обаче вероятно ще изискват огромни инвестиции.