Става дума за предоставяне на техника с отпаднала необходимост както за МВР, така и за Българската армия. Въпросните бронетранспортьри са произведени в началото на 80-те години. МВР няма нужда от такава техника, която така или иначе не е била достатъчно добре поддържана. Това коментира в ефира на Nova News бившият министър на отбраната Ангел Найденов във връзка с вчерашното решение на парламента да предостави безвъзмездно 100 БТР-а на Украйна.
Найденов предположи, че тези машини едва ли ще се използват на фронтовата линия, а по-скоро ще послужат за конвой на товарни превози. Бившият военен министър обаче подчерта, че между тези БТР-и и закупените „Страйкър“-и има огромна разлика и двата типа машини не бива да се слагат под общ знаменател.
Относно самия конфликт в Украйна Ангел Найденов изтъкна, че се наблюдава известна умора сред западните съюзници, които оказват военна помощ на Киев. Според него най-голямото разколебаване сред Запада идва от незадоволителните резултатите от украинското контранастъпление.
Войната навлиза в задънена улица – за да има друг резултат, трябва да има технологичен скок, т.е. Украйна има нужда от нова техника, за да продължи с контранастъплението си, както и от съвременни системи за ПВО. В тази връзка, ако се забави помощта от САЩ, то помощта от европейските държави би се оказала достатъчна само за да се удържи положението на фронта, разясни бившият министър.
По темата с войната в Близкия изток Найденов изключи вариант, при който Израел да преустанови военните действия спрямо „Хамас“.
„Целите на Израел са свързани с унищожаване на военния капацитет и военната инфраструктура на „Хамас“, припомни той.
Найденов посочи, че конфликтът ще се реши трайно със създаването на палестинска държава.