САЩ ще засилят военното си присъствие и способности, за да се противопоставят на териториалните амбиции на Китай и Русия, като същевременно ще се опитат да поддържат една ефикасна стратегия за разубеждаване спрямо Иран и джихадистките групи в Близкия изток. Това разясни Мара Карлин, високопоставена представителка на Пентагона, която е натоварена със задачата да разработва стратегията на министерството на отбраната. Пред журналисти тя обяви финализирането на доклад за глобалното позициониране на САЩ по света, предаде АФП, цитирана от БТА.
Докладът препоръчва повече сътрудничество между САЩ и техните съюзници и партньори с цел предлагане на инициативи, които да допринасят за регионалната стабилност и да разубеждават Китай от евентуална военна агресия в Индо-Тихоокеанския регион. В документа се призовава за подобряване на американската военна инфраструктура на Гуам и в Австралия.
Според друг американски представител, пожелал да запази анонимност, САЩ проучват също инициативи с техните съюзници и партньори, за да засилят способността си за разубеждаване и спрямо Русия.
Но засега няма детайли какви ще са потенциалните стъпки за противопоставяне на териториалните амбиции на Москва и Пекин, защото докладът за глобалното позициониране на САЩ, е категоризиран като свръхсекретен.
"Корекции на американското военно разгръщане в Европа и в Индо-Тихоокеанския регион сега са в процес на обсъждане, но първата година от управлението на администрацията на Джо Байдън не е момент за големи стратегически промени в позиционирането на САЩ", казва пожелал да запази анонимност американски представител. "Напредък ще се забележи в идните години", допълни той.
Пентагонът вече обяви, че ще засили присъствието си в Австралия, където 2500 морски пехотинци са разположени всяка година на ротационен принцип от по няколкостотин души за военни учения. В Европа президентът Байдън промени решението да ограничи на 2500 американските военни в Германия и потвърди ангажимента на САЩ към НАТО, поставен под въпрос от предшественика му Доналд Тръмп.
С изтеглянето от Афганистан и изтеглянето на батареите "Пейтриът", които бяха разположени в Саудитска Арабия след изстрелването на ракети по петролни полета, приписвани на проирански групи, американското военно присъствие в Близкия изток изглежда редуцирано. В Ирак Вашингтон сключи през лятото споразумение с иракското правителство, което предвижда изтеглянето до края на годината на всички бойни части от страната. Но 2500 американски военни ще останат там. "Нашият ангажимент е да продължим да подкрепяме коалицията срещу Ислямска държава", подчерта пожелалият да запази анонимност представител.