Глобалното замърсяване с пластмаса се насочва към "необратима критична точка", предаде ДПА, позовавайки се на международно проучване, публикувано в сп. "Сайънс".
Въпреки глобалната тревога, предизвикана от шокиращи изображения на реки и морета, затрупани с пластмасови отпадъци, проблемът вече може да е "непоправим", предупреждават авторите на изследването, съобщава БТА. Според тях "нивата на пластмасовите емисии в световен мащаб могат да предизвикат ефекти, които ще бъдат необратими".
Водещият автор Матю Маклауд от университета на Стокхолм, Швеция, отбелязва, че пластмасата "изтича навсякъде в околната среда", включително в страни "с добра инфраструктура за обработка на отпадъците".
Дори и в този случай пред рециклирането стоят "много ограничения", според съавтора Майн Текман от института "Алфред Вегенер" в Германия, тъй като богатите страни изпращат боклук "в страни с по-ограничени възможности за справяне с проблема".
Правителствата на Малайзия и Филипините са сред онези, които през последните години разгневени върнаха кораби с боклук, изпратени от страни като Канада и Южна Корея.
По думите на Текман производството на "необработена пластмаса" трябва да бъде ограничено и износът на отпадъци да бъде забранен, освен ако дестинацията не разполага с по-добри съоръжения за рециклиране от източника.
До 46 милиона метрични тона пластмаси се изхвърлят на сушата и в реките и моретата всяка година. Този "порой" може да се удвои до средата на десетилетието и да влоши проблема с атмосферните влияния, когато пластмасовите отпадъци се разграждат до малки частици, които замърсяват хранителна верига.