Войни, конфликти, военни учения - това са взе заплахи, които тегнат над повече от 200 вида по света, като например слоновете и горилите. Това предупреждение отправи днес Международният съюз за опазване на природата, предадоха БТА и Франс прес.
В доклад съюзът, който има 1400 членове, сред които държави, неправителствени организации и научни институции, критикува опустошителния ефект върху околната среда на въоръжените конфликти и на други прояви на насилие, породени от човека. Базираната в Женева структура подчертава, че влошаването на състоянието на природата благоприятства конфликтите и призовава защитата на околната среда и устойчивото управление на природните ресурси да бъдат възприемани като средства за мир.
Докладът на съюза е първият от серия, посветена на природата в глобализирания свят. В него се констатира, че въоръжените конфликти са най-чести в някои райони на света, в които биоразнообразието е най-богато. Според съюза 219 застрашени вида се сблъскват с войни, граждански размирици и военни учения. Някои животни са избивани, докато при други се унищожава екосистемата им.
Няколко емблематични видове са така например застрашени от войни, като например източната горила, която живее в Демократична република Конго, Руанда и Уганда.
В доклада се посочват и драматичните последици, които някои конфликти са имали върху някои видове. Така например по време на геноцида на тутсите в Руанда през 1994 г. 90 процента от големите бозайници в националния парк Акагера са били избити. Геноцидът е заставил хиляди хора да избягат сред защитените зони, като ги е принудил да избиват животните там, за да се изхранват.
Друг пример е този от 2007 г., когато най-малко 2000 слона са избити от судански милиции, навлезли в Централноафриканската република.
Войната във Виетнам почти със сигурност пък е ускорила прехода към изчезването на явайския носорог, защото виетнамските комунистически партизани са го избивали, за да се изхранват.
В доклада се констатира, че влошаването на околната среда се асоциира с по-висок риск от конфликти. След проучване на 85 000 конфликта в последните 30 години, причинили смъртта на над 2 милиона души, Международният съюз заключава, че това насилие по-често е избухвало там, където земите са били по-малко плодородни или сушите по-чести.
Докладът констатира, че конфликтите са по-малко чести в природните резервати и други защитени зони. "Защитата на околната среда, устойчивото и справедливо управление на природата играят важна роля в превенцията на конфликтите и завръщането към мира", подчертава Кристен Уолкър, която е начело на комисията по екологични, икономически и социални политики в Международния съюз. Тези усилия освен това допринасят за благосъстоянието на местните и туземни общности в време на мир и за намаляване на риска от избухване на конфликти.
В доклада на организацията се съдържат известен брой политически препоръки, целящи да намалят и предотвратят въоръжените конфликти, по-специално прилагане на мерки за защита на персонала в защитените зони и на други природозащитници. В него има и призив за санкции срещу онези, които извършват екологични военни престъпления.