Кризата в Полша мина доста леко като цяло, защото поляците бяха едни от първите в Европа, които затегнаха здраво мерките срещу разпространението на коронавируса и сега е нормално да бъдат и първите, които започнаха да ги отслабват. Смятам, че последните две кризи – световната икономическа криза и сега кризата с COVID-19 ни показаха, че европейците не сме пълни господари на своите общества. Защото и двете кризи разклатиха това чувство у европееца. Това сподели в студиото на ''Плюс-минус'' по Нова телевизия международният анализатор от Евро-атлантическия център за сигурност Кристиан Шкварек.
,,Здравето и животът трябва да бъдат преди всичко. В криза като тази не би трябвало да има намеса на каквито и да било партийни интереси и политика'', допълни Шкварек.
На въпрос за предстоящите президентски избори в Полша на 10-и май международният анализатор разясни, че цялата ситуалия по темата се превърна в един своеобразен цирк.
,,Още на 26 март се повдигна темата, когато започнаха да се прилагат най-строгите мерки за ограничаване на коронавируса и това, което стана, бе един депутат да загатне за възможността изборите да бъдат отложени. Цялата опозиция тогава наддаде вой, че демокрацията загива както в Унгария. Около два-три дни имаше скандали и президентът излезе и заяви, че избори ще има. Тогава пък започна отново вой как ще има избори при тази пандемия, така че там няма правилен ход на практика. Там просто се държи на опозиция на всяка цена'', коментира Шкварек.
По негово мнение компромис в тази ситуация би било провеждането на изборите чрез гласуване по пощата, тъй като това е практика, която вече е доказала своята ефективност в Австралия, Германия, САЩ и Швейцария.
,,Гласуването по пощата е ценност, идеал и кауза на всички либерални демократични партии'', отбеляза в заключение той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?