Съдбините на хората и на насекомите са взаимно свързани, твърдят учени и предупреждават, че огромният спад в популациите на някои насекоми са само "върхът на айсберга", съобщи БТА.
Двадесет и пет експерти от цял свят отправиха предупреждението в две статии, публикувани в сп. "Байълоджикал Консървейшън".
Учените признават, че знаят малко за над 5,5-те милиона видове насекоми на планетата. Но и това, което е известно, е достатъчно да се разбере, че са нужни незабавни действия, защото може да се стигне до необратими промени, докато чакаме повече данни. Има решения, към които може да се пристъпи веднага, и те са създаване на по-големи природни резервати, отказ от опасните пестициди и от косенето на тревата. Според специалистите безгръбначните животни не бива да остават извън усилията за опазване на видовете, които са концентрирани основно върху бозайниците и птиците.
"Кризата с унищожаването на насекомите е дълбоко тревожеща. Знаем, че тя е само върхът на айсберга", пишат учените.
"Намаляването на броя на насекомите води до загуба на важни, незаменими услуги за хората. Човешката дейност е причина за почти всички случаи на намаляване или унищожаване на популации на насекоми", добавят те.
Срив в популации на насекоми е отчетен в Германия, Пуерто Рико и другаде по света. В първия глобален научен преглед, публикуван през февруари миналата година, се посочва, че намаляването на насекомите в глобален мащаб заплашва да причини "катастрофален срив на природните екосистеми". Насекоми опрашват три четвърти от зърнените култури.